Ilyet még biztosan nem láttatok! Elképesztő számú sirályt kapott lencsevégre Szendőfi Balázs természetfilmes egy alföldi halastónál. A madarak tömege sokszor egyetlen nagy lüktető organizmusként mozog, akár a seregélyek, mintha csak táncolnának a vízen és a levegőben.
Szendőfi Balázs természetfilmes, halkutató osztotta meg közösségi oldalán az alábbi videót, amelyhez a snitteket még ősszel vette fel egy alföldi halastónál. Balázs több filmen is dolgozik egyszerre a Körös-vidéken, ezek közül az egyikben bukkan fel majd ez a jelenet.
„Lehalászás során egy nagy alföldi halastavon a vízszintet rövid átmenettel lecsökkentik, így a tóban élő nagy mennyiségű hal elérhetővé válik azon vízimadarak számára is, melyek nem tudnak bukni, csak a felszínről halászni. Ilyenek a sirályok is: dankasirályok, sztyeppi és sárgalábú sirályok hatalmas tömegei használják ki a sekély vizet, szinte egyetlen, változó alakú, lüktető organizmusként követve a menekülő apróhalakat. Lehalászáskor a kisebb halak nem kerülnek kitermelésre, így ezek a madarak itt jelentős és hasznos takarítómunkát végeznek. Mivel a leeresztve maradt tóban nélkülük jelentős mennyiségű rothadó haltetem maradna, a télre visszaengedett vizű tavakban pedig a nemkívánatos idegenhonos fajok át tudnának telelni” - mondta el Szendőfi Balázs, amikor megkerestük a videó kapcsán.
Mivel napjainkra a természetes vizes élőhelyek alaposan megfogyatkoztak, a mesterségesen kialakított halastavak egyre fontosabb szerepet töltenek be számos élőlény életében. A vízimadaraknak például a nagy alföldi halastavak több ezer hektáros víz- és nádfelülete remek költő- és táplálközóterületet biztosít.