Parlagi sasok fiókáit gyűrűzik a napokban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a nemzetipark-igazgatóságok dolgozói.
Portré
A színes gyűrűs jelölés lehetővé teszi a jövőben felbukkanó egyedek bizonyos mértékű nyomon követését. Profi távcsövekkel és teleobjektívekkel a gyűrűszám jól leolvasható megfelelő távolságból.
A gyűrű felhelyezése
A gyűrűs jelölés mellett a biometrikus méréseket is elvégző hivatásos természetvédők megmérik a fiókák súlyát, valamint a karmok méretéből nemüket is meghatározzák. A madarak korának megállapításában a tollak mintázata segíti a szakembereket.
Hím fióka (balra) és tojó fióka (jobbra)
A fiókáktól vett tollmintában lévő vérből pedig a Pannoneagle LIFE projekt biológusai európai DNS térképet építenek fel. A sasfészek környezetében talált és begyűjtött tollakból pedig az öreg sasok genetikai jellemzőire és személyazonosságára derül fény. A fokozottan védett parlagi sasból közel kétszáz költőpár él Magyarországon.
Öreg sas által levedlett fedőtoll (balra), és a pehelytollat váltó élénk barna tollazat
A ragadozók iránt érdeklődő természetjárók az alábbi közösségi oldalon találhatnak sok érdekes és hasznos tartalmat a madárvédelemmel kapcsolatban.
Kapcsolódó cikkeink:
Madarat gyűrűjéről - szárnyra kelt titkok
Sasmenedék a Kárpát-medencében