Az elmúlt napok megfigyelései alapján rövidesen elérkezik a kérészek nászának, azaz a tisztavirágok tömeges rajzásának ideje. Érdemes résen lenni, ha el akarjuk kapni ezt a páratlan természeti látványosságot, mert a rajzás időpontja nincs kőbe vésve, a vízállás és az időjárás függvényében változhat, és rövid ideig tart.
A tiszavirág Európa legnagyobb testű kérészféléje, és általában június első felében látványos násztáncba kezd. A pontos dátumot csak saccolni lehet, mivel a rajzást sok körülmény befolyásolja: a hőmérséklet, a vízállás, szélviszonyok, felhősödés, és még ki tudja mi minden függvénye, hogy mikor következik be a világon már szinte csak a Tisza és mellékfolyóin a tiszavirágok tömeges megjelenése.
A jelenség az alkonyati órákban éri el a csúcspontját, amikor több tíz- vagy akár százezres nagyságrendben röpködnek a víz felett a tiszavirágok. Nemcsak maga a nászrepülés látványos, hanem az is, ahogyan szinte az összes folyóvízi hal és a környéken élő madarak is igyekeznek minél többet zsákmányolni a nász után vízre hulló kérészekből.
Ha szerencséd van, te is meglesheted ezt a csodálatos jelenséget. Idén is több nemzetipark-igazgatóság szervez szakvezetéses tiszavirágrajzás-megfigyelő túrát. A Körös-Maros Nemzeti Park programjáról itt, a Kiskunsági Nemzeti Park programjáról itt, a Hortobágyi Nemzeti Park tiszavirágzás túráiról pedig itt tájékozódhatsz.
Egy kis ízelítő a különleges természeti jelenségből, a tiszavirágrajzásból:
Kapcsolódó cikkeink:
A kékóra lelkes fotósa - Potyó Imre
Így néznek ki a közelről a rovarok