Hamarosan megjelenik a hivatalos KÉKTÚRA mobilapp, megújul az arculat is

A Magyar Természetjáró Szövetség végső tesztelés alatt álló alkalmazása nemcsak a túrák nyilvántartására, hanem többek között a kéktúrázáshoz optimalizált tervezésre, terepi navigációra, sőt digitális bélyegzésre is alkalmas lesz. Ennek apropóján megújul a KÉKTÚRA arculata is.

Szerző:
kéktúra.hu
2024. november 15.

A Magyar Természetjáró Szövetség végső tesztelés alatt álló alkalmazása nemcsak a túrák nyilvántartására, hanem többek között a kéktúrázáshoz optimalizált tervezésre, terepi navigációra, sőt digitális bélyegzésre is alkalmas lesz. Ennek apropóján megújul a KÉKTÚRA arculata is.

A két népszerű mobil platformra, Androidra és iOS-re elérhető app fejlesztését a kéktúrázás népszerűségének utóbbi években tapasztalható robbanása és a digitális eszközök egyre szélesebb körben való elterjedése indokolta. A kéktúrázók száma drámaian megnőtt: 2019 és 2023 között csaknem 115 ezer igazolófüzet talált gazdára, és a rekordévben, 2022-ben csak az Országos Kéktúrát 823-an fejezték be, míg ez a szám 2017-ben mindössze 272, előtte pedig még sokkal kevesebb volt.

Bár eddig is léteztek a kéktúrázást segítő digitális megoldások, ezek egyikét sem az Országos Kéktúra, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra kiírója, a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) fejlesztette, így több hiányosságuk volt. Egyrészt sokszor nem a legfrissebb nyomvonalat, bélyegzőhelyeket és adatokat tartalmazták, másrészt nem biztosítottak lehetőséget a teljesítés igazolására, amelyhez továbbra is mindenképpen az MTSZ által kiadott, nyomtatott igazolófüzetbe való bélyegzésre van szükség. Ez az opció természetesen továbbra is megmarad, hiszen sokan szeretik gyűjtögetni a lenyomatokat a klasszikus, papíralapú füzetbe, de az új, hivatalos KÉKTÚRA app révén

lehetővé válik a teljesen vagy részben digitális bélyegzés is.

Az MTSZ-nek természetesen nem célja, hogy a túrázók a szabadban is folyamatosan az okostelefonjukat nyomkodják, ám mivel az mindig kéznél van, és manapság GPS is szinte kivétel nélkül található bennük, tökéletesen alkalmasak tájékozódásra és egyéb terepi funkciókra, ami a biztonságot is szolgálja. Ráadásul a mobilos „játék” lehetőségével remélhetőleg a fiatal korosztály tagjai is könnyebben kicsábíthatóak a természetbe.

A kéktúrára szabva

Jóllehet, rengeteg térkép- és túraapp létezik – köztük a csaknem félmillió letöltésével Magyarországon piacvezető, szintén az MTSZ által üzemeltetett Természetjáró –, ezeket jellemzően nem kifejezetten a kéktúrázáshoz fejlesztették. A most készülő KÉKTÚRA appba épített túratervező viszont (bár az egész magyarországi úthálózatra tud útvonalat tervezni) a térkép tetszőleges két pontja között

képes a kéktúrákra optimalizált tervezésre,

azaz a leggyorsabb úton felvezeti a felhasználót a kezdőponttól a kívánt kéktúrára, majd levezeti onnan a végpontig, szintén a leggyorsabb úton. Ez különösen akkor lehet hasznos, ha a kéktúrához közeli szálláshelyen vagy busz-/vasútmegállóban szeretnénk kezdeni, illetve befejezni a túrát. Automatikusan beletervezhetjük a nyomvonalba az útba eső bélyegzőhelyeket is, hogy ne kelljen egyenként a térképről kibogarászni ezeket, és biztosan ne hagyjuk ki egyiket sem.

Az app képes lesz navigálni a tervezett túra mentén (akár hangutasításokkal), és a GPX fájlból beimportált nyomvonalakat is navigálhatóvá tudja tenni, azaz rá tudja feszíteni azokat az ismert úthálózatra. Mindezen túl rögzíthetjük vele a túráinkat, amelyeket utólag előhívhatunk a túranyilvántartóból, ahol megtekinthetjük a statisztikáinkat, például az appal megtett összes távot és szintemelkedést.

A rendszer alapja egy offline, tehát térerő nélküli használatra is letölthető, a jelzett turistautakat ikonokkal mutató digitális turistatérkép.

Nyomtatott igazolófüzettel is használható

Az app használata ingyenes lesz, de hivatalosan kéktúrázni, azaz bélyegzőket gyűjtögetni, csak regisztrált igazolófüzettel lehet majd benne. Aki már vett magának nyomtatott füzetet, az annak a beregisztrálásával ingyenesen elérheti a kéktúrás funkciókat, és felvezetheti az appba a korábban megszerzett bélyegzőlenyomatait, de

lehetőség lesz teljesen digitális bélyegzőfüzet vásárlására is.

Az előbbi esetben természetesen hibrid módon – egyszerre a nyomtatott füzetbe és az app segítségével – is lehet bélyegezni, hogy a pecsételés élményéről se kelljen lemondanunk. Az utóbbi megoldás pedig GPS-alapon működik, ugyanakkor lesz benne igazolási módszer arra az esetre is, ha a helymeghatározás esetleg pontatlanná válna a telefonunkban. Térerőre nem lesz szükség ehhez.

A különálló kéktúrás túranyilvántartóban a térképen is könnyen áttekinthetjük majd, hogy melyik bélyegzőket szereztük meg, illetve melyik szakaszokat teljesítettük, és melyek hiányoznak még. Mivel az appot a KÉKTÚRA fenntartója, a Magyar Természetjáró Szövetség fejleszti és üzemelteti, garantáltan mindig az aktuális nyomvonal, bélyegzőhelyek és adatok fognak szerepelni benne. Természetesen a szervezet által fenntartott mindhárom mozgalmat, az Országos Kéktúrát, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrát és az Alföldi Kéktúrát is lehet majd teljesíteni vele.

Frissül a KÉKTÚRA arculata is

A fentieken túl minden olyan tartalom megjelenik az appban, ami a KÉKTÚRA hivatalos honlapján, a www.kektura.hu-n: a fényképes szakaszleírások, a bélyegzőhelyek, a fontos látnivalók és rengeteg szálláslehetőség az útvonal mentén, a hírek, aktualitások, és a bejárhatóságot befolyásoló figyelmeztetések, korlátozások, lezárások. Ezzel párhuzamosan

a honlapot is továbbfejlesztjük,

hogy onnan szintén elérhetőek legyenek az app olyan funkciói, mint a személyes felhasználói profil és a túranyilvántartó.

Mindez jó apropó volt a KÉKTÚRA arculatának megújítására is. Az appban és a honlapon már az új, modern, a kéktúrázás hagyományos motívumait – a lenyomat formáját, a kék sáv jelzést, az irányító táblák alakját, magát a bélyegzőt, ez egyes mozgalmak esetében az alapítás évszámát – karakteresen magába foglaló logó kerül a korábbi helyére. A jövőben ez, illetve ennek a különböző mutációi fognak megjelenni a KÉKTÚRA hivatalos kiadványaiban, felületein, akárcsak a TuristaShopban kapható logózott termékeken.

A hivatalos, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK) támogatásával fejlesztett KÉKTÚRA app nyilvános bevezetését a Magyar Természetjáró Szövetség a jövő tavaszi szezonra tervezi, amikor várhatóan újra sokan indulnak majd útnak a kék sáv jelzés mentén felfedezni hazánk legszebb tájait. Ezzel párhuzamosan „Magyarország digitális útikönyve”, a 2018 decembere óta letölthető, az Outdooractive térinformatikai platformjára épülő Természetjáró app is megmarad, amelyben a térképi és terepi funkciókon túl már kb. 1200 részletesen kidolgozott túraajánlat, több ezer látnivaló és sok száz szálláshely fényképes ismertetője segíti a túrázni vágyókat az MTSZ szerkesztőségének jóvoltából.


Cikkajánló