A Tokaji borvidék a borkóstolóktól kezdve a gasztronómiai programokon át a dűlőtúrákig számos izgalmas, borokhoz kapcsolódó programot kínál. A Turista Magazin novemberi számában olyan hegyaljai látnivalókból adunk egy kis ízelítőt, amelyek a borvidék gazdag múltjáról mesélnek.
Túránkat a borvidék szívében fekvő Tolcsván kezdtük, amit a kastélyok városának is neveznek, hisz a településen négy kisebb kastély és kúria található. Tolcsván nemcsak kastélyból, de templomból is több van, egészen pontosan három. A gyönyörű kerített, római katolikus templom a 14. században épült gótikus stílusban, majd 1733-ban átépítették, ekkor kapta a fazsindelyes hagymakupolát. Jártunk a szépen felújított mádi zsinagógában is, amelynek építését 1795-ben két zsidó borkereskedő család finanszírozta.
Dessewffy-kastély Tolcsván
A felújított mádi zsinagóga
A tokaji bor minőségében nagy szerepe van a borvidék pincerendszereinek. Sátoraljaújhelyen két történelmi pincesort is érdemes megnézni, az ungvári és a zsólyomkai pincesort, de a világörökségi helyszín történelmi pincerendszerei közül talán a legismertebbek a Sárospatak közelében fekvő kis falu, Hercegkút többszintes pincerendszerei, amelyeket a település két ellentétes végén találhatjuk.
Hercegkút, Kőporosi Pincesor
A falu hajdan a Rákóczi-család uradalmához tartozott, a szabadságharc bukása után a Trautson hercegi család birtoka lett. Hercegkút szőlő- és bortermesztésében meghatározó szerepe volt a 18. században betelepült sváboknak, akik a herceg hívására érkeztek az elnéptelenedett zempléni területekre. A környéken szüretelt szőlőt a falu két szélén lévő kőporosi és gombos-hegyi, riolitba vájt pincesoron dolgozták fel. A pincék egy része szinte egyidős a faluval, többségük azonban a filoxéravész után épült.
További érdekes helyszíneket találsz a Turista Magazin novemberi számában. Korábbi számainkat ide kattintva vásárolhatod meg, előfizetni pedig itt tudsz ránk.