A tavaszias időjárás miatt virít a rózsaszínes-ibolyás színű egyhajúvirág, és a tarka sáfrány is nagyszerű látványt nyújt.
A tavasziasra fordult időjárás előcsalogatta a föld alól két korán nyíló, gyönyörű vadvirágunkat, az egyhajúvirágot és a tarka sáfrányt - írja a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság honlapja. Az Ásotthalmi láprét, avagy közkedvelt nevén a Csodarét botanikai szempontból a Duna-Tisza köze legértékesebb védett természeti területe. Itt él a Kárpát-medence egyik legjelentősebb, körülbelül 80 000 tövet számláló egyhajúvirág-állománya. E törékeny, csodaszép növény rózsaszínes-ibolyás színű lepleiben gyakran már február elején gyönyörködhetünk, de idén a hosszú ideig tartó kemény fagy miatt február végére tolódott a virágzás.
Egyhajúvirág és tarka sáfrány
A tarka sáfrány tömegesen fordul elő a Duna-Tisza közének déli részén a lösz- és homokpusztagyepeken, homoki tölgyesekben és a helyükre telepített akácosokban. A 3-8 centiméteres, fehéres vagy halvány liláskék, kívül sötétlila hosszanti csíkokkal díszített virágai szár nélkül, egyenesen a földalatti hagymából törnek elő.
Ha kirándulás közben egyhajúvirágot (Bulbocodium vernum) és tarka sáfrányt (Crocus reticulatus) látunk, maximum a fényképezőgépet vegyük elő, és le ne szedjük, mert az előbbi vadvirágunk fokozottan védett, az utóbbi pedig védett növény. Az egyhajúvirág természetvédelmi értéke 250 000 Ft, a tarka sáfrány 10 000 Ft egyedenként.
Kapcsolódó cikkeink:
Nyílnak a kökörcsinek a Bükkben
Hóvirág vagy tőzike? Lerántjuk a leplet!
Több millió tőzike között sétáltunk a Csáfordjánosfai-erdőben