Tizenöt évvel ezelőtt, egy szép nyári napon meghökkentő dologra bukkantak a bükkábrányi lignitbányában: egy fosszilizálódott erdő maradványai kerültek elő a föld mélyéről. A hétmillió éves, jókora mocsárciprusok megtalálása akkora szenzációnak bizonyult, hogy hamarosan egy egész múzeumot hoztak létre, ahol elhelyezhetik és a nagyközönség is megcsodálhatja őket. Földtörténeti időutazáson jártunk Miskolcon.
Ahogy végighúzom a kezem az ősi fatörzsdarabon, próbálom felfogni, hogy egy 6,8-7,5 millió éves fát simogatok. Nehéz, főleg, hogy tapintásra nemigen különbözik a maiaktól, pedig a szóban forgó példánynak nincs már egy élő sejtje sem. A hajdani mocsárciprus-erdő hírmondóit a Pannon-tenger Múzeumban és Ipolytarnócon lehet ma is szemügyre venni, sőt, előbbiben egy darabkát meg is lehet tapintani.
A márciusi Erdők világnapjára készülve szerkesztőségünk úgy döntött, hogy minél több érdekes fát szeretne bemutatni az olvasóknak, így nem volt kérdés, hogy a bükkábrányi ősfáknak is helye van a listában. Ebből az apropóból látogattunk el a miskolci múzeumba, ahol persze a fák állnak a középpontban, de ennél még sokkal több érdekesség, egy komplett miocénkori időutazás várja a látogatókat.
Megfogdossuk a hétmillió éves ősfát - tapintásra pont olyan, mint egy mai egyed
Az már első pillantásra is látszik, hogy ha minden tablót végig akarnánk olvasni és az összes interaktív elemet ki akarnánk próbálni, akkor nagyjából két hétig táborozhatnánk a múzeumban, de lehet, hogy így is alálőttem kicsit a tippel. Iszonyatos mennyiségű információ, szöveg, ábra, játék gyűlt itt össze, persze, ebből mindenki csak annyit szemezget, amennyihez éppen kedve van.
A bükkábrányi szenzáció
Az Őserdei ösvényeken – A bükkábrányi mocsárciprus-erdő és kora elnevezésű tárlat egyből meglepetéssel indít. Egy 17 méteres időszalag segítségével képet kaphatunk arról, hogy a földtörténeti korok viszonylatában a miocén nem is volt olyan régen, hiszen mi az a 7 millió év a Naprendszer közel 4,6 milliárd évéhez képest? Rögtön más szemmel nézzük a diorámában kiállított, hirtelenjében megfiatalodott bükkábrányi fákat, amelyek küzdelmes utat jártak be, míg elfoglalták a helyüket a Herman Ottó Múzeum új szárnyában 2013-ban.
Már a kiállítás legeleje is interaktív és látványos
A miocén második felében Magyarország területén hullámzott a hatalmas Pannon-tó, melynek északi partvidékén mocsaras terület húzódott. Itt álltak ezek a fák is, mígnem valószínűsíthetően egy földrengés hatására egy közeli folyó irányt változtatott, hordaléka körbefolyta és álló helyzetben, 8-10 méteres magasságig betemette a fákat, így
a több tízméteres ciprusok törzsének ezen része remekül konzerválódott, de nem szenesedett el vagy kövesedett meg.
A fák egészen addig ott szunnyadtak épségben a föld alatt, amíg 2007-ben rájuk nem bukkantak a bányászok.
Képeken követhetjük nyomon, ahogy megtalálásuk után a mai helyükre kerültek a bükkábrányi mocsárciprusok
Összesen 17 darab fa került elő. Óriási méretükből adódóan nem volt egyszerű kimenteni, szállítani és elhelyezni őket. A munkálatokat részletesen dokumentálták, ezeket a képeket most meg is nézhetjük a kiállításon. Az csak egy dolog volt, hogy 65 méter mélyből kellett a felszínre vinni az ősfákat, de előbb még ki kellett vágni őket, ami a leghosszabb láncfűrészekkel is nagy kihívást jelentett. Még a legkisebb törzs is 2,5 tonnát nyomott, a nagyobbak pedig meghaladták a 4 tonnát. A legmagasabb 5,5 méteres volt, több, mint 8,8 méteres törzskerülettel. Ezek után a szállítás már szinte gyerekjátéknak bizonyult, még akkor is, ha az egyik felüljáró alatt csak leengedett gumikkal sikerült áthaladni a fákat szállító járműnek.
A diorámában a jobb oldali két fa a megtalált egyedek közül való; az egyiket cukoroldattal, a másikat epoxigyantával konzerválták
Mivel hasonlóra még nem volt példa, az is fejtörést okozott a múzeum szakembereinek, hogy hogyan őrizzék meg épségben a fákat az utókornak. Végül többféle módszert alkalmaztak. Volt, hogy gyantával locsolták le vagy cukros vízbe helyezték a törzseket, egy példányt pedig epoxigyantával konzerváltak. A Pannon-tenger Múzeumban két fát láthatunk egy miocént kort idéző környezetbe helyezve, a harmadikat pedig egy 20 ezer literes acéltartályban, vízben tárolják.
Belesek a 20 ezer literes tartályba, amelyben szintén egy ősfa pihen
A lógorillától a rudabányai ősemlősig
Be kell vallanom, iskolás koromban nem rajongtam különösebben a földrajzért, de ha egy hasonló, interaktív kiállításon tanulhattam volna a kontinensek mozgásáról vagy éppen a vulkanizmusról, akkor biztosan sikerül feljebb tornásznom a jegyemet a tantárgyból. Mivel a kiállítás rettentő interaktív, a gyerekek tapasztalati úton tanulhatnak, például megmérhetik a súlykülönbséget az ugyanakkora térfogatú lignit és antracit között, vagy összehasonlíthatják a nyersolaj és származékainak viszkozitását egy kereket forgatva. A tárlat részletessége miatt azonban ezer százalék, hogy a felnőttek is szert tesznek új információkra.
Engem legjobban a miocén élővilága fogott meg.
A fura ormányosok, a kihalt szarvasfélék, a zömök, rövidnyakú zsiráfok, nem is beszélve a lógorilláról (lófej-gorillatest) a mai ember szemében különös szörnyecskéknek tűnhetnek.
Néhány maradványt is megtekinthettünk: viperacsigolyát, teknőspáncélt, agancsot, levéllenyomatot, cápafogat. Utóbbi a valaha élt legnagyobb cápa, a csuklós busz méretű Carcharocles megalodon egy fiatal példányához tartozott.
Miocénkori vízi világ a legnagyobb testű cápával
Bámulatos az is, hogy a lovak mekkora változáson mentek keresztül, bár erre nem kevesebb, mint 60 millió évük volt. A kezdetek kezdetén nem voltak nagyobbak a kutyáknál, és öt lábujjal rendelkeztek, amire azért volt szükségük, mert az erdőben, ahol éltek, így könnyebben tudtak mozogni. Az éghajlat megváltozásával és az erdők eltűnésével a lovaknak alkalmazkodniuk kellett a füves puszták adta lehetőségekhez. Először két szélső lábujjukat „veszítették el”, így alakultak ki a dallamos csengésű névvel büszkélkedő hipparionok, majd lassan csak a középső ujjuk maradt meg és szélesedett ki, ahogy a mai lovak lábán is láthatjuk. Ezzel együtt a fogazatuk is átalakult: nagyobb lett és egy zománcréteggel gazdagodott, hogy ne kopjon el a sok legelés miatt.
Így változott a lovak lába 60 millió év alatt
A kiállítás fontos darabja a 3 méteres mamutagyar, amit a miskolci vasúti rendező-pályaudvar építésekor találtak meg 1900-ban. Sajnos az állat többi része nem került elő, és még az is lehet, hogy ennél is hosszabb agyara volt. A másik jelentős leletegyüttes a kiállítás utolsó termében található, ami a Rudapitecus hungaricust, azaz a rudabányai ősmajmot, illetve az emberi evolúciót mutatja be. Koponyamásolatok és több tízezer éves pattintott kőeszközök között itt található az egyik eredeti Bársony-házi szakóca, ami elsőként bizonyította, hogy hazánk területén is éltek emberek az őskőkorban. A terem másik felében a rudabányai ásatási területet idézi meg egy installáció, és ott figyel a rekonstruált Gabi, az ősmajom is, akihez az egyik leghíresebb itt talált csontlelet tartozott. Faját, ember és majom közös ősét, a Rudapithecus hungaricust 1967-ben írták le: egy mindössze 120-130 centis élőlényt kell elképzelni, amely a fák lombkoronájában élt 10 millió évvel ezelőtt.
A miskolci vasúti rendező-pályaudvar építésekor, 1900-ban került elő ez a 3 méteres mamutagyar
Világritkaságok az ásványgyűjteményben
A Pannon-tenger Múzeum egy nem kevésbé érdekes, de merőben más jellegű tárlatnak is otthont ad, ami nem más, mint a Kárpátok ásványait bemutató kiállítás. A Herman Ottó Múzeumnak egyébként 1980 óta van ásványtára, és bár fiatal a gyűjtemény, az ország egyik legnagyobbjának számít a maga 22 ezer tételével. Mivel a fő profil a mai Magyarország ásványainak összeszedése, ebben a vonatkozásban már valóban a legnagyobb és legteljesebb gyűjteménnyel van dolgunk.
Az ásványgyűjtemény két szinten mutatja be a Kárpát-medence ásványait
Az ásványok olyan kémiai vegyületek vagy ritkábban kémiai elemek, amelyek szilárd állapotúak, kristályos szerkezetűek és nem az ember, hanem a természet alkotta meg őket – szögezzük le vezetőnkkel mindjárt a kiállítás legelején. A világon összesen 5 és fél-6 ezer ásványt ismerünk, amiből a Kárpátokban körülbelül 1500 található meg, a kiállításon pedig 400 félét mutatnak be 1400 körüli példányszámmal, világviszonylatban is ritkának számító darabokkal. A kiállítás 19 részre osztja a Kárpátok vonulatát. Egy térkép jelzi, hol járunk éppen, alul pedig a vitrinekben az ásványok mellett archív fotók és az egykor a helyszínen tevékenykedő mineralógusok arcképei találhatóak.
A kiállításon körülbelül 1400 darab ásványt helyeztek el
Érdekesség, hogy
egy szobában UV-fénnyel megvilágított ásványokat helyeztek el, amelyek mind különös fényben fluoreszkálnak.
Közülük is a legszebb a lilán ragyogó fluorit. Hamar kiderül azonban, hogy sokszor a legkevésbé látványos ásványok a legegyedibbek és a legértékesebbek. Ott van például az a csepp alakú whewellit, a különleges szerves ásványdarab, ami Recskről került elő, és bár laikus szemmel semmivel sem néz ki különlegesebbnek, mint mondjuk egy közönséges kvarc, mégis sokkal ritkább. Ugyanez igaz a világ legnagyobb, barna mellitkristályaira, amelyek Bicskéről kerültek elő.
Fluoreszkáló fluorit
Bár a Kárpátok ásványokban nagyon gazdag, drágaköveket nemigen találtak a területén – tudom meg. Egyetlen kivétel akadt: a vörösvágási (Szlovákia) nemesopál. Egykor ez volt a világ első számú nemesopál-lelőhelye, 1922-ben szűnt meg a termelés. Két kisebb példányt és fotókat a kiállításon is láthatunk. Történelmi jelentőségű az Erdélyi-érchegység, hiszen a középkori Magyarország aranybányászatának a zöme ehhez a területhez kötődik. Itt volt az úgynevezett „Aranynégyszög”, vagyis a Brád, Aranyosbánya, Zalatna és Nagyág által határolt terület. A termésarany mellett sokféle telluridot fedeztek fel ezeken a bányahelyeken, ilyenek a szilvanit, a nagyágit, a krennerit, amelyek mind világritkaságnak számítanak, és a Pannon-tenger Múzeumban sorakoznak az üveg mögött.
Expedíció a dinoszauruszok korába
A múzeum legfiatalabb kiállítását 2019-ben nyitották meg a nagyközönség előtt, ez a Dinók földjén – MezoZOOikum elnevezésű tárlat, amelynek alapkoncepciója szerint egy kutatócsapat visszautazik a mezozoikumba, hogy dinoszauruszok után vizsgálódjon, majd végül „időhajójuk” lezuhan, és ott rekednek az őshüllők között. A kiállítást úgy rendezték be, hogy a hajótörés utáni állapotot idézze, és talán ez az a kiállítás, amit legjobban a gyerekek fognak értékelni. Itt is rengeteg az interaktív elem és játék, de a kiállítás azért a felnőttek számára is tartogat meglepetéseket.
A kiállítás alapsztorija szerint időhajónk megsemmisült, ezért a dinók földjén ragadtunk
Azt például eddig én sem tudtam, hogy milyen sok kisemlős élt a Földön a dinoszauruszok korában, amelyek leginkább megtermett rágcsálókra emlékeztettek, és a dinótojások sokszínűségén sem merengtem még el ezidáig. A méret, a forma, a szín is fajonként különbözött. A húsevők tojásai általában hosszúkásak voltak, a Hadrosaurusok és a hosszúnyakú dinók pedig zömével kerekebb formájú tojást raktak.
Dinótojások változatossága
A Jurassic Park-filmek is jól összezavarták a nézőket: a raptorok például a valóságban pulykaméretű, tollas dinoszauruszok voltak, és a T-rex, bár elérhette a 15 méter hosszúságot, még így is jóval szerényebb méretekkel rendelkezett, mint a filmben megjelenített példányok.
A leletmásolatok alapján el tudjuk kézelni a T-rex méreteit
A kiállítás bemutatja a mezozoikum növényvilágát, vízi világát, a dinók szaporodását, ivadékgondozását, táplálkozását, a paleontológia történetét, és egy külön részt szenteltek a magyarországi dinoszaurusz-kutatásnak. Itt megnézhetünk egy filmet a hazai dinókutató csapatról, megismerhetjük az iharkúti ásatást és persze a magyar őshüllőket, mint amilyen az Triceratopsra hasonlító Ajkaceratops vagy a páncéllal borított Hungarosaurus tormai.
Főszerepben a Hungarosaurus tormai
Mivel a repülő szerkezet, amivel érkeztünk, sajnos tropára ment, kénytelenek voltunk két lábon elhagyni a dinók földjét, de még kaptunk egy kérdést útravalóul. Az utolsó tabló ugyanis egy 9127-ben megnyíló kiállítást reklámoz, amely a „Csupasz kétlábúak földjén” nevet viseli. Jó kérdés: vajon hogyan fogják bemutatni jelenlegi civilizációnkat az utókornak?
Nyitvatartás:
Hétfő kivételével mindennap: 9.00-17.00
Jegyárak:
Felnőtteknek: 2100 Ft
Diákoknak, nyugdíjasoknak: 1050 Ft
Családoknak: 4200 Ft
További infók ide kattintva.