Az embernek pár nap alatt elege lesz a novemberi szürkeségből és ködös időből, de a jó hír, hogy a magasabb hegyeinkben, a felhők felett van esélyünk elcsípni a napsütést. A Természetjáró köd fölé érő tippjei következnek, izgalmas hegyekre vezető útvonalakkal.
Már egy hete élvezhetjük ezt a nem különösebben természetbe hívogató időjárást, hideg van, köd van, sötét van egész nap. Kuckózni a legjobb ilyenkor, aminél csak egy még jobb dolog van: kirándulás után elfáradva kuckózni!
Az előrejelzések szerint hétvégére egyébként már jobb időnk lesz, felszakadozhat a rétegfelhőzet, a szerencsésebb helyeken pár órára a nap is kisüthet. A napsütésért ilyenkor mi is tehetünk: egy kis szerencsével és egy nagy hegy megmászásával fölékerekedhetünk a felszínen hömpölygő ködnek.
Nézzünk tehát ilyen nagy hegyekre vezető túrákat!
A legrövidebb körtúra az Írott-kőre
A Kőszegi-hegység ezen részét a vasfüggöny idején nem látogathatták civilek, napjaikban azonban akár autóval is könnyedén eljuthatunk a jó minőségű aszfaltos úton a Hármashatár-hegyig, ahonnan számos irányba indulhatunk tovább. Ez a túra az Írott-kőre vezető legrövidebb utat járja végig. Az Írott-kőre magyar oldalról induló legkönnyebb és legrövidebb körtúra akár kisgyerekekkel is bejárható.
- Táv: 5,4 km
- Szintemelkedés és szintcsökkenés: 251 m
- Időtartam: 1 óra 45 perc
- Kiinduló- és végpont: Velem, Hármashatár-hegy, parkoló
A Bakony legmagasabb pontja
Ez a Szépalmapusztáról induló, közepesen nehéz túra egy nagy háromszöget jár be a Tekeres-kúti-árok melletti Százhalom sírmező és a Bakony legmagasabb pontja, a Kőris-hegy tetején álló, majdnem körpanorámás Vajda Péter-kilátó érintésével. A történelmi érdekességekkel tűzdelt túra során megismerkedünk többek között a hegy oldalában álló több mint 3000 éves halomsírokkal, Szépalmapuszta történetével és az egykori pápai uradalom kőfaragványainak származásával is.
- Táv: 10,3 km
- Szintemelkedés és szintcsökkenés: 400 m
- Időtartam: 3 óra 15 perc
- Kiinduló- és végpont: Szépalmapuszta
A Pilis tetejére
Túránk az óramutató járásával ellentétes irányban járja körbe a Pilis tömbjét. A Dunántúli-középhegység legmagasabb pontján a pálos rend helyi alapítójának tiszteletére elnevezett Boldog Özséb-kilátóból nézhetünk körbe. A tömb természetes kilátásaival, geológiai érdekességeivel ugyanúgy ámulatba ejt, mint a környező ligetekben rejtőzködő történelmi emlékek tárháza, melyek közül a ciszterci kolostor romjait és a szerzetesek által is használt Klastrom-forrást, illetve a hidegháború betonkoszorúba öntött nyomát látogatjuk meg a hegytetőn.
- Táv: 13,2 km
- Szintemelkedés és szintcsökkenés: 425 m
- Időtartam: 3 óra 52 perc
- Kiinduló- és végpont: Pilisszentkereszt, autóbusz-forduló
A Csóványos sem maradhat ki a válogatásból!
Egynapos hétvégi körtúra a fővároshoz legközelebb eső 900-as csúcsra és a Magas-Börzsöny vadregényes, kárpáti erdőtájára. Változatos, de komoly kihívás a dunakanyari régió legmagasabb pontjának felkeresése – viszont garantáltan maradandó élmény!
- Táv: 19,2 km
- Szintemelkedés és szintcsökkenés: 874 m
- Időtartam: 7 óra
- Kiinduló- és végpont: Királyrét, buszmegálló
A palóc Olimposzról is isteni a kilátás
A Karancs csúcsára invitáló túra Észak-Magyarország peremének egyik leglátványosabb panorámáját kínálja. A környezetéből élesen kiemelkedő, árnyas erdőkkel fedett hegytömb meredek, izzasztó emelkedőit teljes körkilátás jutalmazza.
- Táv: 11,8 km
- Szintemelkedés: 543 m
- Szintcsökkenés: 624 m
- Időtartam: 5 óra
- Kiindulópont: Somoskőújfalu, vasútállomás
- Végpont: Salgótarján, vasútállomás