Augusztus 26-án, pénteken nyílt napot tart az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézete Tihanyban. A látogatók betekinthetnek az intézetben folyó munkába, bejárhatják a műemlék épületegyüttest és sok más mellett megismerhetik a tó őshonos és invazív halfajait.
Augusztus 26-án pénteken 9 és 16 óra között nyílt napot tart az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézete (BLKI). Az ország legnagyobb múltú biológiai kutatóintézete Tihanyban, a Balaton partján működik. Az intézet parkjának árnyas fái alatt található akváriumokban a Balaton parti övében élő halfajok tekinthetők majd meg. De láthatók lesznek itt úgynevezett makrogerinctelenek is, mint például az invazív cifrarák. A látogatók megtudhatják, mire lehet jó a vándorkagyló, és azt is, hogyan járulnak hozzá az édesvízi kisrákok a vízminőség védelméhez.
A kutatók a nap folyamán többször is bemutatják, hogyan zajlik a mintavétel a gyakorlatban, illetve hogy a vett mintákban hogyan keresnek vízi gerincteleneket.
Meg lehet tekinteni a Közép-Európában egyedülálló mezokozmosz-rendszert, melynek segítségével a kutatók a sekély tavakban zajló folyamatokat modellezik, és olyan globális kérdésekre is válaszokat keresnek, mint például a klímaváltozás.
Aki kedvet érez, kvízjátékban tesztelheti a tudását. A nyílt napon díjazzák a helyben készülő legötletesebb gyerekrajzokat is.
Az érdeklődők a műemlék épületegyüttesbe is beléphetnek. Itt többek között megfigyelhetik, hogy néznek ki az algatenyészetek mikroszkóp alatt. A nap folyamán több alkalommal lesz vezetett tudományos túra az épületben, és arra is fény derül, hogy mik azok a mikroszennyezők, és milyen hatással vannak a vízi élőlényekre.
A kutatók több előadással is készülnek: szó lesz többek között a Balaton halevő madarairól, az aktuális algahelyzetről, a Balaton siklóiról és az itt élő invazív halfajokról. Kiderül az is, hogy ártalmas lehet-e a naptej a vízi élővilágra.
A nyílt nap részletes programját itt találjátok.
Pár éve mi is jártunk Tihanyban, az akkori nyílt napról szóló cikkünket itt tudjátok elolvasni. A Balatoni Limnológiai Intézet több mint 90 éves történetéről szóló írásunkat pedig itt találjátok.