Magyarország egyik legkülönlegesebb főúri lakja található a Fejér vármegyei kis településen. Angol udvarházakat idéző külseje és mesébe illő, kőcsipkés tornyai az egyik legszerethetőbb magyar kastéllyá avatják. De nemcsak az épület stílusa romantikus, hanem a története is.
A szerelem kastélya
A nádasdladányi birtokot Nádasdy Ferenc az 1870-es évek elején örökölte meg apjától, aki feleségével, Zichy Ilonával együtt álmodta meg az angol kastélyokra emlékeztető Tudor-stílusú főúri lakot.
A gróf imádta feleségét, a korban egyáltalán nem szokványos módon valódi szerelmi házasság volt az övék.
De a boldogság sajnos nem tartott sokáig, a kastély 1873-as alapkőletételén még Ilona is részt vett, de néhány hónappal később a háromgyermekes fiatalasszony váratlanul megbetegedett, majd mindössze 24 évesen belehalt a kolerába.
A nádasdladányi Nádasdy-kastély festői látképe. A főúri rezidencia mind a főváros, mind a Balaton felől egyaránt könnyen elérhető
Az özvegyen maradt gróf élete végéig nem heverte ki szeretett felesége elvesztését, soha nem nősült újra, és a közösen tervezett kastélyt is úgy rendezte be, mintha Ilona ott élne vele. Az elmúlhatatlan szerelem akkora volt, hogy Nádasdy Ferenc állítólag még a Vatikánba is elzarándokolt a pápához engedélyt kérni, hogy Ilona arcképét megörökíthesse a falubeli Szent Ilona-templom főoltárán. A pápa áldását adta. Ennek a festménynek a másolatát a kastély házi kápolnájában is megtekinthetjük.
Modern otthon
Az építkezés 1873-ban kezdődött Linzbauer István építész tervei alapján, a majd annak korai halála után a tervezést Hauszmann Alajos vette át. Az épületen az utolsó simításokat az 1880-as évek közepén végezték.
Kevesen tudják, de a historizáló-romantikus külcsín mögött a korát megelőző korszerű, háromszintes, átriumos családi ház bújt meg.
Az építtető grófnak ugyanis fontos volt a családja kényelme is, ezért a kastélyt a korabeli legmodernebb épületgépészeti technikákkal és építészeti megoldásokkal látta el.
Az egykori ebédlőben kapott helyet a csodásan helyreállított Nádasdy-címeres cserépkályha, ami jelenleg kávézóként működik
A ház földszintje légfűtéses volt, az alagsori kazánokból a falban kiépített csatornákon át vezették a helyiségekbe a meleg levegőt. A vezetékes víz a toronyba felépített tartályból érkezett, aminek köszönhetően a kastély minden szintjén volt vízöblítéses angolvécé. Eleinte ugyan gázvilágítás és gyertya meg petróleum adott fényt, de 1910-ben már bevezették az akkor újdonságnak számító villanyvilágítást. Beszereltek egy komplett beszélőcső-rendszert, amely a hatalmas épületben a kommunikációt segítette. Az alagsori alagútból kiindulva – egy ma is látható sínpáron – csillék vitték a kiszolgálóépületekből az ételt, de ugyanitt jutott ki a kastélyból a mosnivaló szennyes, és szállították a tőzeget a fűtéshez is.
Az Ősök csarnoka és a lenyűgöző könyvtárszoba
A kastély egyik legszebb tere az Ősök csarnoka névre keresztelt reprezentatív szoba, amely szinte a Trónok harcát idéző teremként tárul a szemünk elé.
Itt minden a nagy múltú Nádasdy család örökségéről szól, híres felmenők egész alakos képmásai sorakoznak a vörösfenyő-burkolattal ellátott falakon – közöttük ott van a legendás Báthory Erzsébet is.
A csarnok ékességei még a hatalmas, míves kovácsoltvas csillárok, illetve a család címerével díszített, piramisformájú márványkandalló, melynek egyik oldalán az építtető Nádasdy Ferenc, a másik oldalán pedig felesége, Zichy Ilona portréja látható.
A főúri lak legimpozánsabb terme, az Ősök csarnoka
A főúri palota másik különlegessége a galériás könyvtár, amely elegáns fabútorzatával, falborításával, fakazettás mennyezetével, kovácsoltvas elemeivel lenyűgöző látványt nyújt. Az egykor 25 000 kötetet számláló gyűjtemény a II. világháborúban szinte teljesen megsemmisült, csupán mintegy 1500 kötet került vissza az Országos Széchényi Könyvtárból, illetve a keszthelyi kastély Helikon Könyvtárából.
A kastély pompás faberakásos könyvtára minden olvasni szerető ember álma
A teljes megújulás
A kastély 2009–2010-ben részleges renováláson esett át, de ekkor még csupán a homlokzat, valamint a tetőszerkezet újult meg. A belső terek, illetve a park teljes rekonstrukciója 2018–2021 között a Nemzeti Kastélyprogram keretén belül, uniós pályázati forrásból valósult meg. Teljesen felújították a földszinti reprezentatív tereket, az Ősök csarnokát és a könyvtárat. Rekonstruálták a nagy szalonból nyíló téli kertet, és a földszinten létesítettek egy kávézót. Az alagsori pincében pedig egy, a Nádasdyak fénykoráról szóló kisfilmet nézhetnek meg a vendégek.
A nádasdladányi kastély makettje
Az emeleti részen helyreállították a grófi hálót, valamint kialakítottak egy Nádasdy-emlékszobát. Szintén ezen a szinten rendezték be a volt gyerekszobát régi játékok replikáival, melyek nem zárt vitrinben díszelegnek, hanem lehet velük játszani is. A kastélypark is egy nagyobb ráncfelvarráson esett át, megújultak a sétautak, és újra víz tölti meg a hangulatos kert tavát.
Mielőtt ellátogatunk a nádasdladányi Nádasdy-kastélyba, érdemes tájékozódni a weboldalán az aktuális nyitvatartásról, mert a nemzetközi filmvilág is felfedezte magának, és gyakran forgatnak a falai között és a parkban, ilyenkor pedig megesik, hogy részben vagy egészében nem látogatható.