Sokaknak feltűnt már, hogy ezen a télen idáig lényegesen kevesebb égi vándor kereste fel a kihelyezett eleséget, a jelenségről pedig egyre több magyarázat kering a neten. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) közleményben hívja fel a figyelmet a valós okokra.
Egyesek drasztikus állománycsökkenésről beszélnek, mások egyre vadabb konteóval magyarázzák a madarak hiányát (5G, chemtrail stb). Az elmúlt hetekben az MME-hez is számos kérdés érkezett a témában: miért nincsenek madarak az etetőkön? Nos, a válasz nem meglepő módon az enyhe időjárással magyarázható, de ennél azért összetettebb a dolog.
A klímaváltozás évről évre érezteti hatását. Eurázsia északi térségeiben is jóval enyhébb, hómentesebb a tél, ezért a hó elől délebbre húzódó énekesmadár-csapatok is később vagy kisebb számban érkezhetnek a Kárpát-medencébe, bizonyos fajok pedig esetenként elmaradnak (fenyőrigó, a fenyőpinty, csonttollú, keresztcsőrű).
Magyarországra is egyre jellemzőbb a fagy- és hómentes késő őszi időszak, az enyhe tél, ami könnyebb táplálékszerzést jelent a madarak számára, így kevésbé szorulnak rá a lakott területeken kihelyezett eleségekre.
Ködös téli napon táplálékot kereső tengeliccsapat
A jelenség harmadik összetevőjét az őszi madárvonulás jelenti. Az etetési időszak november-decemberi kezdetekor a hazai vonulók és részleges vonulók (például: fekete rigó, vörösbegy, erdei pinty, énekes rigó) már elhagyták az országot. A most tapasztalt madárhiányt tovább fokozhatja egy-egy közelgő hidegfront. A Magyarországon tartózkodó énekesmadarak már ezer kilométernél nagyobb távolságból, akár napokkal korábban is érzékelik a közeledő hideget, ami elől szinte egyszerre a délebbi országokba húzódnak.
Mondhatni kiürült az ország
Lényegében a késő vagy kimaradó északi vonulók és délre húzódó hazai telelők miatt látunk, illetve hallunk jelenleg jóval kevesebb énekesmadarat, főként a lakóterületek környezetében. Az etetőket látogató madarak viselkedésének nemcsak ilyen évenkénti eltérései vannak, a bioritmus egy-egy évadon, sőt egy-egy órán belül is jelentősen eltérő lehet, amiről az MME cikkében lehet részletesen olvasni.