A Budai-hegység ölelésében, a főváros szélén bújik meg egy mesebeli rét, amely nem is olyan régen még illegális mozgalmaknak, cserkész- és úttörőcsapatoknak volt gyülekezési helye, de koncerteknek is otthont adott, jelenleg pedig tökéletes családi pihenőhely. Interaktív régi és új képekkel adunk egy kis ízelítőt a hely történetéből.
A szeptemberi Turista Magazinban részletes cikk olvasható a hűvösvölgyi Nagy-rét történetéről. Az alábbiakban a Fortepan közösségi, szabad hozzáférésű fotóarchívum néhány olyan képét mutatjuk meg, aminek a mai helyszínét meg tudtuk találni, és melléjük tudtuk tenni. A képeken található csúszka mozgatásával lehet váltani a régebbi és a mostani kép között.
Sportolók a réten 1941-ben
Már a negyvenes években is rengeteg eseményt szerveztek a Nagy-réten, napjainkban leginkább a környékbeliek sportolnak rajta, sok a kutyasétáltató és hétvégente, szép időben még zsúrokat, piknikeket is tartanak itt.
Az 1941-es kép forrása: Fortepan
Iskolások 1955-ben
A régi épületek helyén ma már egy korszerű játszótér található, mellette egy néhány éve kialakított kézilabda pálya. A száraz nyár nyomott hagyott a Nagy-rét amúgy szépen karbantartott növényzetén is.
Az 1955-ös kép forrása: Fortepan / Bojár Sándor
Céllövölde 1983-ban
Utolsóként a céllövölde és a körhinta tartotta magát, ezek valóságos időkapszulaként működtek 2021-es elbontásukig, a lövészet nyereményei a napszítta moncsicsitől kezdve a műanyag csontvázakon és vámpírfogakon át egészen a kacsintós pénztárcákig terjedtek. A terület kezelője, a Pilis Parkerdő Zrt. egy tematikus játszóteret hozott létre ezek helyén, így a gyerekzsivaj maradt, ám a múlt egy picike, de kultikussá vált eleme végleg eltűnt.
Az 1983-as kép forrása: Fortepan / Szalay Béla
Hajóhinta 1941-ben
Az elmúlt évek fejlesztése a játszótér melletti sportpálya, amely hivatalosan kézilabdapályának készült, ám a valóságban focipályaként üzemel, és szintén újak a rét másik felében elszórt fitneszpontok is.
Az 1941-es kép forrása: Fortepan
Színpad 1987-ben
A képen látható színpad előtti "nézőteret" ma már visszavette a természet. A színpad alatt pedig Ottó lakik aki maga takarította ki az elhagyott, szeméttel teleszórt színpadot, majd rendezte be lomtalanításból származó tárgyakkal, de a helyi lakosoktól is sok mindent kapott. Nem véletlenül, ugyanis rengeteg alkalmi munkát elvállal, így amolyan hűvösvölgyi közintézménnyé vált az évek alatt.
Az 1987-es kép forrása: Fortepan / Ambrus Tibor (a sorozat felvételeit a Beatrice rajongói kör tagjai készítették)
Közönség 1987-ben
A jelen állapotok alapján ma már szinte hihetetlen, hogy nem is olyan régem még ilyen jó hangulatú rock koncerteket is tartottak itt.
Az 1987-es kép forrása: Fortepan / Ambrus Tibor (a sorozat felvételeit a Beatrice rajongói kör tagjai készítették)
A Turista Magazin szeptemberi számában a Nagy-rétről szóló anyagunkat olvasva megtudhatod, az évek során milyen szerepeket töltött be a hely, miért hívták évtizedekig Munkásmozgalmi sétánynak a Kéktúra ide vezető szakaszát, arról nem is beszélve, sok további izgalmas friss és archív felvételt is láthatsz a Nagy-rétről.
A Turista Magazin szeptemberi számát a linkre kattintva tudod megrendelni, sőt, az egyedi lapszámokhoz képest kedvezményes Turista Magazin előfizetést is vásárolhatsz! A Turista Magazin korábbi lapszámai is elérhetőek.
A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet, és tölthet le ingyenesen, jó minőségben. A honlapot két magánszemély, Szepessy Ákos és Tamási Miklós indította 2010-ben ötezer, jórészt lomtalanításokon talált fotóval. Azóta több száz család, amatőr és hivatásos fotós, illetve közgyűjtemény bővítette a Fortepant.