Tavaly a tarnavidéki vándorsólyompár egy ösvény mentén rakta le a tojásait, és csak egyet sikerült megmenteni. Most természetvédelmi őrök egy műfészket helyeztek ki a közelben, és abban bíznak, hogy a madarak inkább ezt választják.
2017 áprilisában a Tarna-vidék homokkő szikláinak egyikén, egy emberek által gyakran használt ösvényen három ragadozómadár-tojást találtak - írja a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján. A fotók alapján megállapították, hogy a hazánkban fokozottan védett vándorsólyom (Falco peregrinus) tojásairól van szó. Ezután az igazgatóság természetvédelmi őrszolgálata, illetve a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei kimentek a helyszínre, ahol kiderült, hogy a tojások kikelésére igen kicsi az esély. Egy forgalmas sziklaúton voltak, ahol emberek járnak, és szőrmés ragadozók, például rókák, nyestek is könnyen elérhették volna őket.
Ezért a tojásokat mobil inkubátorban Dévaványára, a túzokvédelmi központba szállították. Itt megállapították, hogy kettő közülük steril. A harmadik kikelt, és két hetes koráig nevelték. Miután megerősödött, kihelyezték a Bükkbe, egy egyfiókás vándorsólyomfészekbe. Bár a mostohatestvérek között volt két hét különbség, a szülők szerencsére azonnal elfogadták az új jövevényt, és együtt nevelték fel őket. Július végére repültek ki.
Azért, hogy a vándorsólyom-pár idén ne ezt a kedvezőtlen költőhelyet válassza, a BNPI természetvédelmi őrszolgálata nemrégiben egy műfészket épített a dombvidék eldugott részére, a közelben található homokkő sziklára. Mivel a sólyomfélék saját fészket amúgy sem építenek, hanem más fajokét foglalják el, a nemzetipark-igazgatóság szerint így könnyedén átcsalhatók a biztonságosabb költőhelyre.
Kapcsolódó cikkeink:
Szédületes sebességéről ismered fel az év madarát
Pótszülőket keresnek a vándorsólyom-fiókának
Vándorsólyom költ a Fehér-kövön