Az a legfontosabb, hogy ne nyomjuk össze az állat törzsét, és hogy minél hamarabb próbáljuk meg eltávolítani. A Semmelweis Egyetem videót készített a helyes kullancskiszedésről.
Ősztől tavaszig gyakran találkozhatunk kullancsokkal a természetben, de kár lenne emiatt lemondani a szabadban töltött időről. Most a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza, dr. Kovács Anikó ad hasznos tippeket, hogyan minimalizálhatjuk a kullancscsípés esélyét, illetve, hogy milyen tévhitek keringenek a vérszívóval kapcsolatban.
Az például nem igaz, hogy a fákról kerül ránk, hanem a magas fűben rejtőzködik. Ma már egy városi parkban is számíthatunk a kullancsok jelenlétére.
Minél tovább van a bőrünkben a kullancs, annál nagyobb az esélye, hogy megfertőz minket. Az állat csaknem háromszáz betegséget terjeszt, ezek közül az emberre a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás veszélyes. Míg utóbbi ellen a legjobban megelőző oltással védekezhetünk, utóbbinál a jeleket kell figyelni: ha megjelenik a körkörös bőrpír, érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni. Az időben észrevett Lyme-kórt antibiotikum-kúrával sikeresen lehet kezelni.
Fontos, hogy csak a fejét szorítsuk meg, a törzsét ne, mert így belénk öklendezheti a kórokozókat
Dr. Kovács Anikó szerint csak akkor érdemes a kullancs eltávolítása miatt orvoshoz fordulni, ha az nehezen elérhető helyen, például a hallójáratban van, egyébként mi is nyugodtan nekiállhatunk a kullancskiszedésnek. A helyes technikát az alábbi videóban magyarázza el: