Gyönyörű példányokat videóztak le egy kisunsági repceföldön hazánk egyik legnagyobb testű röpképes madárfajából.
Ahogy beköszöntött a ködös, hideg időjárás, a túzokok is egyre gyakrabban bukkantak fel a repceföldeken, hogy a növény levelével táplálkozva vészeljék át a telet – olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság oldalán.
A Kiskunsági Nemzeti Park Dunamenti Tájegységében található az ország egyik meghatározó túzokállománya, ezt a populációt 600-650 egyedre becsülik.
Itt kaptak lencsevégre több túzokkakast is, amint kimért mozdulatokkal a repcével táplálkoztak, közben pedig szemmel tartották a környező földeket és a levegőt is, és ha gyanús mozgást észleltek, akkor nyújtott nyakkal figyeltek.
Telelésben az öreg kakasok gyakran külön utakon járnak és elkülönülnek a tyúkok és a nem ivarérett kakasok vegyes csapataitól. Mivel a túzok hazánk fokozottan védett faja, ezért nagyon fontos biztosítani a zavartalanságukat, ami a téli időszakban fokozottan igaz.
Mivel nagy testtömegűek (a kakasok 12-15 kg súlyúak is lehetnek), ezért a felzavart egyedek számára a repülés felesleges energiaveszteség. Ráadásul a ködös időben az alacsonyan repülő, gyenge manőverezőképességgel rendelkező madarak nem észlelik időben az előttük lévő akadályokat.
Mivel a túzok világszerte veszélyeztetett faj, a viszonylag erős hazai állomány megőrzése a faj egésze szempontjából is kiemelten fontos feladat.
A hazai állomány az 1980-as években nagyon megfogyatkozott, de a célzott védelmi intézkedéseknek köszönhetően stabilizálódott. 1975-ben létrehozták a Dévaványai Túzokrezervátumot, ami elsősorban a mentett tojások keltetését, a csibék felnevelését és repatriálását szolgálja. A legfontosabb feladat azonban a túzok élőhelyeinek védelme, a költő- és dürgőhelyek zavartalanságának biztosítása.
A túzok hazánk egyik „legdrágább” állata, hiszen egy példány természetvédelmi értéke egymillió forint.