Már te is végigsétálhatsz az Őrség legújabb tanösvényén, amely a „Bölények útja” nevet kapta. A 2 km-es ösvény „letesztelésére” a hétvégén megrendezett Őrségi Tökfesztivál remek alkalmat adhat.
A frissen átadott, 2 km-es sétaút Pityerszeren létesült, a szalafői bölényles itatójától indul, és az órajárásnak megfelelően körbevezet az állatok kifutója körül – írja az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság a közösségi oldalán.
Az Őrség legújabb, a „Bölények útja” névre keresztelt tanösvénye hét informatív táblán keresztül ismerteti meg a látogatókat a bölények világával. Az ismertető táblák művészi illusztrációit Sándor Róbert grafikus készítette el. Aki végigjárja, az megismerkedhet az európai bölények eredetével, mindennapjaival és a fajhoz kötődő természetvédelmi tevékenységünkkel is.
Hogyan és miért kerültek bölények az Őrségbe?
Az Őrségben nem csak a szalafői bemutatóterlületen élnek bölények. 2019 óta Kondorfa határában az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság egy közel száz hektáros, fokozatosan újra vadonná alakuló területrészt alakított ki egy bölénycsordának. Régen egész Európában éltek bölények, a leletek alapján úgy tűnik, a Kárpát-medence gazdag bölényélőhely volt. A bölények azonban a túlzott vadászat, a megfelelő élőhelyek eltűnése miatt a 20. század elejére a kipusztulás szélére kerültek. A fajt állatkerti egyedek szaporításával sikerült megmenteni. Ma megközelítőleg hatezer egyed él a kontinensen, a legismertebb, legnagyobb vadon élő állomány a lengyel-fehérorosz határvidéken található bialowizeai erdőben él.
A pityerszeri bemutatóhelyen bárki közelről (ingyenesen) szemügyre veheti a bölényeket egy direkt erre a célra épített kilátóból
Magyarországon ma már szinte csak fogságban látjuk őket, a kondorfai élőhely az egyetlen, ahol, ha nem is teljesen szabadon, de közel vad körülmények között élhetnek. Az Őrségi Vadonba évente néhányszor be lehet jutni terepjárós, vezetett túrákon, de ezek ritka alkalmak. Aki bölényt szeretne látni, az Szalafő-Pityerszer bemutatóterülete felé vegye az irányt, ahol most már egy tanösvény is segíti a bölényekkel való ismerkedést. Itt ráadásul egy szuper, direkt bölénylesre tervezett kilátó is áll, ahonnan bármikor szemügyre vehetjük Európa legnagyobb testű szárazföldi állatát.