A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) egy évvel ezelőtt indította el a hazánk gerinces állatait bemutató digitális TUDÁSTÁR oldalát. A madarak után, mostantól az ország kétéltű- és hüllőfajai is megtalálhatóak az oldalon.
A 18 magyarországi kétéltű- és 16 hüllőfaj egyedeinek felismerését közel 200 fotó és 39 színes grafika segíti az MME legfrissebb Tudástár oldalán. A leírásokat az egyes fajokhoz leginkább értő herpetológusok írták, ezért az oldalon olvasható információk ma a legautentikusabb forrásnak tekinthetők Magyarországon.
Az egyes alfejezetek (például a rendszertant bemutató Taxonómia vagy az Ajánlott irodalom almenü) információkkal szolgálnak a kutatók számára is, míg az Általános leírás és a hasonló fejezetek a hétköznapi érdeklődők számára nyújtanak segítséget bármely kétéltű- vagy hüllőfajunk meghatározásában. A Hasonló fajok rész pedig különösen azok számára lehet érdekes, akik esetleg veszélyes mérgeskígyót vélnek felismerni egy ártalmatlan siklóban. A Galériák képek segítségével segítik az azonosítást vagy egyszerűen a gyönyörködést. Hazai kétéltűink és hüllőink minden hiedelemmel ellentétben ugyanis igen szépek, és ha valaki beleolvas az egyes fajok leírásába, egészen megdöbbentő dolgokkal szembesülhet.
A kétéltűeket és hüllőket bemutató oldal fejlesztése ezzel még nem zárult le, a rövid távú cél, hogy a fajok részletes leírása mellett a felület olyan folyamatosan frissülő adatbázis is legyen, ahol a lakosság és a kutatók által feltöltött megfigyelési adatok, térképek is láthatóak lesznek.
Kapcsolódó cikkeink:
Zöld levelibéka, a lomblakó időjós
Itt a madárhatározó applikáció