A lágyszárú inváziós fajok, a japánkeserűfű és a selyemkóró visszaszorításán dolgoztak szeptemberben az erdészek és a természetvédők a Pilisi Parkerdőben.
Az utóbbi időben nemcsak fásszárú (például bálványfa, zöld juhar), hanem újabb lágyszárú fajok is megjelentek a parkerdő térségében, veszélyeztetve az őshonos növénytársulásokat. Ilyenek a különböző japánkeserűfű-fajok és a selyemkóró. Az idegenhonos, Ázsiából vagy Észak-Amerikából származó növényeknek hazánkban gyakorlatilag nincs ellensége, fogyasztója, viszont megfelelőek számukra a termőhelyi viszonyok, ezért különlegesen hatékony szaporodási képességeiknek köszönhetően hamar eluralkodnak egy-egy területen.
Japánkeserűfű
A japánkeserűfű-fajok rendkívül gyors növekedésre képesek: egy vegetációs időszak alatt akár 2-4 méteres hajtásokat képeznek. Nemcsak gyorsan nőnek, hanem hasonló ütemben terjeszkednek is: sarjadzásra képes gyökereikből az anyanövénytől akár 10-20 méter távolságra nőnek ki az új hajtások, miközben már 1 centiméteres gyökér- vagy szárdarabjaik is képesek új növénykolóniát létrehozni. Az ember mellett gyakran a patak- és folyóvizek terjesztik, amik messzire szállítják életképes részeit.
Selyemkóró
Visegrádon az Apátkúti-völgyben és a Fekete-hegyen, Pilismarót térségében pedig az ún. horrmanni út mellett visszavágták az inváziós növényeket, majd a tövekbe egyenként vegyszert injektáltak. A selyemkórónál a leveleken keresztül felszívódó anyagot használtak.
A szakemberek az idei kezeléseket sikeresnek értékelik, de a fajok teljes kiirtása sajnos nehezen kivitelezhető, a helyi lakosság közreműködésére is szükség lenne. A legtöbb inváziós faj ugyanis emberi közreműködéssel, kertekből kivadulva vagy zöld hulladékkal kerül a védett területre.
Kapcsolódó cikkeink:
Élménysűrítő lejtőzés panorámákkal
Rejtélyes gyilkosságok emlékei a Pilisben
Kiraboltak egy vándorsólyomfészket a Pilisben
Megviselte a tél a pilisi békákat