Nem túl gyakori, de igen feltűnő az óriás bocskorosgomba, ráadásul élőhelyeinek fogyatkozása miatt védett is, így nem meglepő, hogy a Magyar Mikológiai Társaság ezt a fajt választotta 2021 gombájának.
Az internetes szavazáson ezúttal az óriás bocskorosgomba vitte a prímet 397 szavazattal, maga mögé utasítva a kései laskagombát (319 szavazat) és a kocsányos álgerebent (192 szavazat).
A győztes gombafaj érdekessége, hogy élő vagy korhadó, idős fatörzseken, tuskókon és fatörzsek odvaiban terem (leginkább bükkön, tölgyön és nyárfán). Mivel hazánkban is egyre csökken az idős, korhadt faanyaggal büszkélkedő természetes erdők kiterjedése és száma, fennmaradása veszélyben forog.
Természetvédelmi értéke 5000 Ft. Így hiába ehető, nem szabad gyűjteni!
Kifejletten jelentős méretű a kalapja, amelynek színe a fehérestől a szalmasárgáig változik, felülete fiatalon selymes, később szálas-pikkelyes. Fő ismertetőjegye a tönkje alján levő, jól fejlett, okkersárgás, barnás bocskora, amely idővel szabálytalanul felszakadozik. Mérgező gombához nem hasonlít. Sőt, jellegzetes termőhelye, gallér nélküli tönkje, nagy bocskora, rózsaszínes lemezei alapján más fajjal összetéveszteni nem igazán lehet.
Forrás: gombanet.hu