A nemrég befejeződött szinkronszámlálásból az is kiderült, hogy a Kárpát-medencében az alföldi puszták továbbra is fontos gyülekezőhelyei a kék vércséknek. A legtöbbet idén, 2059-et szeptember elején számolták a Körös-Maros Nemzeti Park területén.
A Körös-Maros Nemzeti Park hosszú évek óta fontos bázis a gyülekező kék vércsék számára. Ezt bizonyítják az idei szinkronszámlálások adatai is - adta hírül a nemzetipark-igazgatóság weboldala. A számlálást a partiumi, felvidéki és vajdasági partnerekkel együtt augusztus 22-től kezdődően egészen október elejéig szerdánként, az alkonyati órákban végezték a szakemberek. A csúcs - amikor a legtöbb kék vércse állomásozik a régióban - általában szeptember közepére esik, október első hetében pedig az utolsó példányok is elrepülnek az afrikai tájak felé.
A nemzetipark-igazgatóság területén mintegy 9-14 gyülekezőhelyet tartanak számon. A legtöbb példányt általában Dévaványa térségében regisztrálják, de jelentős éjszakázóhelyek ismertek Cserebökényben és a Csanádi pusztákon is. A legtöbb madarat, 2059-et, szeptember 5-én számoltak. A csúcsidőszakban a Kárpát-medencében összesen mintegy 6754 kék vércsét regisztráltak, az itt gyülekezők csaknem egyharmada tehát a Körös-Maros Nemzeti Parkot választotta.
A korábbi évekhez képest idén némi területi átrendeződés következett be, mivel a szokásosnál alacsonyabban alakultak a számok Dévaványa térségében. Kiemelendő, hogy a kardoskúti Fehér-tó részterületen 2018-ban, a gyülekezés tetőpontján, 781 kék vércsét számoltak a szakemberek, ami több mint háromszorosa(!) az itt megszokott őszi létszámnak. A növekedést valószínűleg a gyepi hangyák erőteljes szeptemberi rajzása idézte elő.
Kapcsolódó cikkeink:
Mozgalmas az élet az alföldi vércsetelepeken
Ritka bagoly tűnt fel a Kisdombegyház határában