Vegyél egy farönköt, rajzolj neki arcot, takargasd be, etesd meg minden nap, majd karácsonykor ütlegeld addig egy bottal, amíg össze nem csinálja magát, és keresd alatta az ajándékokat. Furán hangzik? Pedig egy többszáz éves karácsonyi hagyományról van szó.
A katalánoknál nem a Jézuska vagy a Mikulás hozza az ajándékot, hanem egy farönk „adja ki őket magából”. A különös hagyomány a 17-18. században született. A fa a családi összetartozást és az otthon melegét jelképezi, és tuskó létére egészen emberszerű: mosolygó arcot rajzolnak neki, elöl két lábbal támasztják ki, a fejébe pedig tradicionális, piros barretina sapkát nyomnak.
Be is takargatják, hogy meg ne fázzon (és hogy legyen hová helyezni később az ajándékokat), és december 8-tól, a szeplőtelen fogantatás ünnepének napjától kezdve a gyerekek mindennap raknak elé elemózsiát. Hol egy kis gyümölcsöt, hol magvakat vagy édességet, hiszen
ha „Caga Tió” (magyarul „kakiló farönk”) jól van tartva, akkor sok ajándékot fog tojni.
(Végtére valami hasonló történik a húsvéti nyúl esetében is.)
A kb. 30 centis farönköt aztán Szenteste vagy karácsony első napján a gyerekek egy ággal alaposan elgyepálják, közben pedig énekelnek. Így:
Régebben a művelet előtt Tiót félig a tűzbe helyezték, de ma már kevés helyen van kandalló, így csak simán a földre rakják. Először kiküldik a gyerekeket a szobából (ekkor rakják a felnőttek a takaró alá az ajándékokat), majd visszajönnek, elhangzik a dal, fellebben a pléd, és ott várnak a farönk végtermékei: régebben cukrok és gyümölcsök, ma már inkább játékok.
Egyébként a katalánoknál egy másik szokás is dívik ilyenkor karácsonykor, ami furamód szintén összeköthető az ürítéssel: egy kakáló alakot helyeznek el a betlehemi életképben.
Ha kíváncsi vagy rá, mindez hogy jön a karácsonyhoz, és hogy milyen különös szokások köthetőek még a karácsonyhoz világszerte, adventi naptárunkat ajánljuk a figyelmedbe, amiben többek között ezekre is fény derül, de klassz túratippeket és egyéb érdekességeket is találsz az ablakok mögött.