A múlt héten megkezdődött Fejér vármegyében, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén az Év Madarának, a kerecsensólyom fiókáinak a gyűrűzése. Videó is készült az egyik aranyos kis tollasról.
A gyűrűzés első napján három fészekből összesen tizenkét fiókára került jelölő, illetve színes gyűrű. Ezek a fiókák nagyfeszültségű távvezetékek oszlopaira felhelyezett költőládákban keltek ki és a MAVIR (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító) szakembereinek segítségével gyűrűzték meg őket – olvasható a nemzeti park közösségi oldalán.
Ezzel a nagytestű sólyomfajjal elsősorban Ázsiában lehet találkozni, az európai állomány java része hazánkban és Ukrajnában él. Az állomány egy része elvonul, a telet Kis-Ázsiában és Észak-Afrikában tölti.
Az EU-s kerecsensólyom-állomány több mint fele, 60%-a Magyarországon fészkel. Jó hír, hogy a Kárpát-medencében stabil, sőt, enyhén növekszik a faj populációja, köszönhetően a természetvédelmi intézkedéseknek. Hazánkban 150 pár fészkel.
Az idén Év madarának választott kerecsensólyom legkedveltebb táplálékállata az ürge, ha csak teheti, ezt zsákmányolja, de a galambok fogyasztása is jelentős. Mivel az ürge téli álmot alszik, ezért éves szinten legfontosabb zsákmányállatai a galambok és a gerlék.
A kerecsensólyom nem épít fészket, Magyarországon régen sziklafalak párkányain költött, ma már nagyrészt nyílt agrárterületeken. Varjak és ragadozómadarak üres fészkébe költözik be, de a hazai állomány több mint kétharmada nagyfeszültségű villanyoszlopokra kihelyezett mesterséges költőládákban költ.
A kerecsensólyom testhossza 45–55 centiméter, szárnyfesztávolsága 102–126 centiméter, testtömege 730–1300 gramm. A tojó nagyobb méretű, mint a hím. Magyarországon fokozottan védett: természetvédelmi érték: 1 000 000 Ft.