Egy erős napkitörésnek köszönhetően a péntekről szombatra virradó éjszakán vagy hajnalon akár szabad szemmel is megpillanthatod az aurora borealist.
Május 9-én reggel X2.2-es napkitörést regisztráltak, ami heves turbulenciákat okozhat, amikor eléri a Föld mágneses terét – olvasható az Időképen. Ilyenkor egy nagyenergiájú részecskefelhő indul a Naptól a Föld felé, ami a magasabb szélességeken sarki fényt eredményezhet.
A napkitörések ugyanúgy osztályozhatóak az erősségük szerint, mint a földrengések. Az alacsonyabb kitörések B vagy legfeljebb C osztályúak, a legerősebbek X osztályúak. Minden osztályban 1-től 9-ig terjed a skála, kivéve az X-et.
A valaha feljegyzett legerősebb napkitörés X45-ös erősségű volt, ezt 2003-ban észlelték.
Az előrejelzések szerint a KP-index értéke akár 8,33-as is lehet május 11-én reggel. Ez a szám a geomágneses aktivitást jelöli, skálája 0-tól 9-ig terjed, és minél magasabb, annál közelebb jelenhet meg az Egyenlítőhöz a sarki fény. Hazánkból 5-6-os KP-index mellett már elcsíphető a sarki fény hosszú expozíciós fényképezőgépekkel. Május 11-én, szombaton reggel 8 és 11 óra között várható a legintenzívebb időszak, de már az azelőtti órákban is 7-es értéket várnak a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal szakemberei.
A felhőzet ugyan csak szórványos lesz, de a napkelte akadályozhatja a megfigyelést. Budapesten 5:12-kor kel majd a Nap, és már másfél órával korábban világosodni kezd. Az Időkép szerint azonban
van rá esély, hogy már az éjjeli órában is megfigyelhessük a jelenséget hazánkból.