A rágcsálók november óta igencsak megdézsmálták az arborétum fáit, beleértve a száz évnél idősebbeket is, így a Szombathelyi Erdészetnek megoldást kellett találnia a problémára.
A Jeli Arborétum tava körüli idős bükkök, gyertyánok és vörös tölgyek sem úszták meg a hódkárt, és a tó töltése is kezdett instabillá válni. A természet védelméről szóló törvény értelmében persze nem lehet csak úgy fogni a hódokat, és áttelepíteni máshová, ezért a Szombathelyi Erdészet Zrt. az illetékes természetvédelmi hatósághoz fordult. Meg is kapták az engedélyt a védett állatfaj valamennyi egyedének befogására, amelyeket az Őrségi Nemzeti Park területére kell átköltöztetniük.
Az erdészet a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság munkatársaival élve fogó csapdát helyezett el, melybe friss faágakat is tettek. Olyan helyszínt választottak, ahol a hód biztosan építkezni fog - olvasható az erdészet weboldalán.
A módszer sikeresnek bizonyult: már két nap után sikerült befogniuk egy jókora, több mint 20 kilós nőstény hódot. Elengedésekor a rágcsáló egyenesen a közeli vízhez sétált, ahol egyből úszni kezdett, és megismerkedett új élőhelyével - írják.
Az erdészet munkatársától megtudtuk, hogy a jelek szerint van egy másik - feltételezhetően - hím egyed is a területen. A hideg idő miatt a hód most nem mutat nagy aktivitást, és kárt sem tett az idős állományban azóta. Lehetséges, hogy az áttelepítésére nem is lesz szükség, mert magától elindul a nőstény után.
A hódproblémával korábban már mi is foglalkoztunk, itt olvashatsz róla bővebben.
Kapcsolódó cikkeink:
Kilőnék őket, de fel lehetett volna készülni a hódproblémára
Költöztetik a hódokat Komáromban
Lépj a ritkán látott állatok nyomába