A Pilis-tetőn évtizedek óta konfliktus van a siklóernyősök és a természetvédők között. Egy most induló fejlesztéstől azt remélik, végre megoldóik az ügy.
A Pilis-tető a főváros közelében az egyik legkedveltebb siklóernyős- és sárkányrepülő strathely, ugyanakkor itt él a hazánk kiemelkedő természeti kincseként őrzött magyarföldi husáng világállományának mintegy fele. A sportolók taposása azonban a fokozottan védett vadvirág kipusztulásához vezethet – írja a Pilisi Parkerdő honlapján.
Ezt a konfliktust oldhatja meg a Pilisi Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság közös projektje azzal, hogy egy kiépített siklóernyős starthelyet hoznak létre.
A tervezésébe bevonták a siklóernyősök és a sárkányrepülősök képviselőit is. „Az Éles-kő nevű szikla ideális helyszín számukra, figyelembe véve a szélirányokat és az akadályok nélküli nekifutás lehetőségét” – írja a Pilis Parkerdő.
![PP_ferula_starthely_3](/media/thumbs/pp/fe/ru/pp_ferula_starthely_3-4cc981ae-9980367.jpg)
A tervezett starthely
![](/theme/tm/pics/icon-more.png)
A különleges növény élőhelyét jelenleg több károsító tényező veszélyezteti. A megnövekedett turizmus és az illegális területhasználat okozta terhelés, a taposási károk, amit a siklóernyősök és sárkányrepülősök mellett főleg a kirándulók, kerékpárosok idéznek elő.
A projekt részeként ezért egyéb fejlesztések is lesznek, többek között építenek egy új, emelt fémszerkezetű tanösvényt.
A koncepció részeként a tanösvény nyomvonalának kialakítása, az enyhe töréspontok, elágazások és teraszok létesítése utal majd a magyarföldi husáng felépítésére is, a növény habitusa az acél tanösvény formájában is megjelenik.
![PP_ferula_osveny_1](/media/thumbs/pp/fe/ru/pp_ferula_osveny_1-7be41fc6-9979935.jpg)
A tervezett fémszerkezetes tanösvény
![](/theme/tm/pics/icon-more.png)
Felújítják az élőhelyet védő vadvédelmi kerítést is. A vadállomány károsítása, illetve az illetéktelen behatolók elleni kerítés több szakaszon erősen rongálódott, több ponton átvágták, a betonba ágyazott faoszlopos kapuk kidőltek, a fokozottan védett területet jelző táblákat leverték, így visszatartó erejük gyakorlatilag már nincsen, ezért szükséges a vadvédelmi kerítés megújítása is. A kerítéshez kerékpártároló is csatlakozik majd.
![DINPI_ferula](/media/thumbs/di/np/if/dinpi_ferula-cd08a042-9979944.jpg)
A fokozottan védett magyarföldi husáng
![](/theme/tm/pics/icon-more.png)
A fejlesztésektől azt várják, hogy azzal mindenki jól jár majd: a siklóernyősök biztonságosan tudnak startolni, a kirándulók gyönyörködhetnek a kilátásban és a fokozottan védett gyep is sértetlen marad. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) szakmai irányításával zajló munkálatok február első felében kezdődnek és várhatóan az év végére fejeződnek be.
A fokozottan védett magyarföldi husáng (Ferula sadleriana) jégkorszak előtti maradványfaj és bennszülött (endemikus) faj is, az egész világon csupán hat helyen található meg – a legtöbb a Pilis-tetőn. Nagytermetű, ernyős virágzatú, sárga-sárgászöld színű növény. Bár leginkább rokonára, a kaporra hasonlít, de a husáng hazánk egyik legféltettebb természetvédelmi értéke, amely szerepel a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) Vörös Listáján is.