Dombérozni annyit jelent, mint bebarangolni a göcseji dombokat és felfedezni a táj természeti, kulturális és gasztronómiai értékeit. 2021. július 9-18 között erre egy helyi "tájfesztivál" nyújt kiváló lehetőséget.
Maga a Göcsej szó a dimbes-dombos, terméketlen vidék jelentésű szóból eredeteztethető. A Göcsej az ország egyik legjellegzetesebb aprófalvas vidéke, ahol - hasonlóan az Őrséghez – a dombok tetején találjuk a pár házból álló falurészeket, az ún. szegeket, s több ilyen szeg alkot egy települést. Amellett, hogy az agyagos vidéken a vizenyős völgytalpak nem igazán kedveztek a letelepedésnek, a szerek egykoron védelmi funkciót is elláttak, hiszen az Árpád-korban ez is határőr-vidék volt, akárcsak az Őrség.
A Göcsej kezdete a Bazitai TV-toronyból
A talán kevésbé ismert Göcsej népi hagyományainak megismerésére kiváló alkalom, ha például egy kerékpártúrát összekötünk a Göcseji Dombérozó fesztivál meglátogatásával. De a Művészetek Völgyéhez hasonló, cserébe jóval kevésbé ismert fesztivál meglátogatása egy balatoni nyaralás kiváló kísérőprogramja is lehet.
Így csináld!
A barangolás, a gasztronómia és a hagyományőrzés jegyében megszervezett fesztivál 32 település 50 helyszínét érinti, mintegy 100 programmal. Az alapvetően helyi értékeket és alkotókat középpontba állító kulturális és gasztronómiai programok mellett sok túrával várják a szervezők az érdeklődőket: ingyenes családi kalandtúrával, valamint a Göcsej természeti és kulturális értékeinek megismertetése céljával szervezett falukörnyéki túrákkal.
Hangulatkép a Göcseji Falumúzeumból
Mielőtt azonban bevetnéd magad a szegek birodalmába, mindenképpen érdemes meglátogatni a Göcseji Falumúzeumot, az ország első szabadtéri múzeumát Zalaegerszegen, amely 1968 óta mutatja be a dimbes-dombos, girbe-gurba göcseji táj népi építészeti és néprajzi emlékeit.
Göcseji Falumúzeum
Göcseji Falumúzeum
A meglepően nagy skanzen egy elképzelt, egyutcás göcseji falut mutat be, amelynek mintegy negyven különböző építményének (a lakóházaktól a fatemplomon át szőlőhegyi pincékig és útszéli keresztekig) többségét a Göcsej kis falvaiból hozták át ide (kivéve a vízimalmot, amely a Zala itteni holtága mellett állt). A helyszínt még különösebbé teszi, hogy ugyanazon telken találjuk a Magyar Olajipari Múzeum szabadtéri kiállítását is, amely az országos szénhidrogénipar (bányászat, feldolgozás, szállítás) műszaki emlékeit dolgozza fel és mutatja be.
Himbás olajszivattyú a Göcsejben
A hagyomány és a modernizmus ilyen találkozása mindenképpen egyedi! A Göcsejbe való megérkezésnek szintén kiváló módja, ha a Bazita mellett álló TV toronyba is felkapaszkodunk (a toronyba szerény belépő ellenében tavasztól őszig lehet felmenni, sőt, kávézót is találunk a tetején). És ha meleg lenne, akár csobbanhatunk is a Göcsej központjában található Kustánszegi-tóban!
A Kustánszegi-tó
A dimbes-dombos táj és az eldugott, sajátos hangulatú települések ideális gyalogos, de legfőképpen kerékpáros túrahelyszínné teszik a Göcsejt. Annál rosszabb pedig sose történjen, hogy a barangolásra a tájért és annak értékeiért rajongó helyiek vezetésével kerül sor...
Hagyományos porta Kustánszegen
Bővebb információ a Göcseji Dombérozó honlapján, valamint az online programfüzetben található. A Göcsej iránt érdeklődők az egyes programok látogatása között még egy játékban is részt vehetnek.