Vajon melyik az az ősi tűlevelű, amelyik nem szúr, ősszel lehullajtja lombját, és nem halt ki a dinoszauruszokkal?
Ez a fenyőalakú nem más, mint a kínai mamutfenyő (Metasequoia glyptostroboides), amely a világ egyik legnagyobbra növő fafaja. Hatalmas mérete ellenére jól elrejtőzött az emberek szeme elől, ugyanis kihaltnak hitték, csupán fosszíliákban találták meg maradványait Ázsián kívül Észak-Amerikában, Európa területén pedig Lengyelországban és Bulgáriában.
Kínai mamutfenyők
1941-ben egy japán ősnövénykutató, Miki Shigeru talált rá az első lenyomatokra hazájában, majd ugyanebben az évben Közép-Kínában, Hupeh tartományban a nanjingi egyetem munkatársa fedezett fel egy újnak vélt tűlevelűfajt. Erről kiderült, hogy igazából ugyanaz a faj, mint amit a japán kutató a kövületekben talált, így tulajdonképpen ráleltek az akkor ősmamutfenyőnek elnevezett faj élő példányaira.
Az egykor sok helyen megtalálható ősmamutfenyő ma már csak Dél- és Közép-Kínában őshonos Szecsuan és Hubei határán, valamint Hunan tartomány északkeleti részén.
De Kínában is majdnem sikerült eltüntetni még a múlt század közepén. A kínai polgárháború végén, 1949 után az egyik legnagyobb, pár ezres állományát teljesen kivágták. Szerencsére azóta már védetté nyilvánították, és tilos kivágni.
A kínai mamutfenyő magokat rejtő tobozai
Érdekesség, hogy állítólag Kínán kívül, a világ más tájain ma élő példányok egyetlen fától származnak, amelynek magjait 1947-ben küldték szét. Ha igaz, ha nem, ami biztos, hogy Magyarországon is megcsodálhatjuk a kínai mamutfenyő példányait, de csak arborétumokban és parkokban, egészen egyszerűen azért, mert egy kertben kezelhetetlen lenne ez a gyorsan és hatalmasra növő faj, akár 30-35 méterre is felnyújtózhat.
Kínai mamutfenyő a miskolctapolcai ősparkban a Békás-tó mellett
Többek közt a Budai Arborétumban, a balassagyarmati Nyírjesi Füvészkert és Vadasparkban, a Szarvasi Arborétumban találtok kínai mamutfenyőt, de a miskolctapolcai ősparkban is megcsodálhatjátok több hatalmas példányát.
Megjelenése hasonlít a mocsárciprusokra, ami nem csoda, hiszen nevével ellentétben – bár fenyőalakú –, de nem fenyőféle, hanem a ciprusfélék családjába tartozik. Lombját is lehullajtja ősszel, de előtte nem szúrós tűlevelei gyönyörű rozsdavörösre váltanak, ezért ebben az időszakban is érdemes meglesni az ősidőket idéző hatalmas kínai mamutfenyőt.
Ősszel levelei gyönyörű rozsdavörösre színeződnek