A Zselicen általában a kéktúrázók is csak átvágnak, hiszen a széles, gyakran sáros erdei utak által behálózott, egyszerű terepű dombvidéknek nincs izgalmas turisztikai kiépítettsége. Tavaly azonban a tájegység legmagasabb pontja kapott egy tekintélyes méretű kilátót.
Míg a szomszédos Mecsek az épített pihenőhelyek, a foglalt források és általában véve a természetjárást támogató építmények paradicsoma, az alacsonyabb és jóval egyszerűbb szerkezetű Zselicnek nem sok marasztaló pontja van. 2023 októbere óta azonban a dombvidék 358 méter magas pontját további 28 méterrel „emeli meg” a csúcsról elnevezett Hollófészek-kilátó.
A tölgyfa gerendákból álló, sűrű „szövetű” építmény legfelső, kilencedik emeletéig 119 lépcsőfokot kell leküzdeni. A bejáratnál körben fedett pihenőhelyet alakítottak ki, és a kémlelőszint is esővédett.
Mivel a Zselic „tetejéről” nézelődünk, a panoráma tágas, ugyanakkor nem különösebben részletgazdag. A környező erdős lankák sok látnivalót nem tartogatnak, a Mecsek viszont párásabb időben is látható. A Jakab-hegy tömbje mellett a Tubes és a Misina tornyokról felismerhető gerince magasodik, távolabb pedig Komló hátterében a hegység Zengőben tetőző keleti egysége mutatkozik.
A déli irányt nagyrészt a Dráva síkja tölti ki, tiszta időben a horvátországi Papuk hosszú lánca dereng fel a lapály hátterében. Nyugat felé a Nagymáté vadászház melletti füvészkert fenyői törik meg a tölgyes képét, északon pedig, ha szerencsénk van, a Keszthelyi-hegység, a Szent György-hegy, a Badacsony és a Gulács jellegzetes sziluettjei jegecesednek, kijelölve a Balaton északi partját.
A torony a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalától néhány percnyire áll, ezért az egyébként szállásokban szegény szakaszon nyári bivakhelyként is jó szolgálatot tehet. (Persze csak akkor, ha nem viharos az idő.)
Az alacsony fényszennyezettségéről ismert Zselic égboltjáért egyébként is megéri éjszakára érkezni a kilátóba.
Az építmény felkeresését főként azoknak javasoljuk, akik csak egy rövid, könnyű erdei kirándulást tennének a panoráma kedvéért.
A kilátónak volt elődje is: a 20. század első felében fagúla állt a csúcson, ez az 1950-es évekre tönkrement. A mai építményt Szatyor Győző népi iparművész tervei szerint emelték – amelyek érdekes módon eredetileg a zengői kilátóhoz készültek.
A kilátóhoz a Dél-dunántúli Kéktúra útvonalából kiágazó (táblával is jelzett) kék háromszög jelzésen lehet eljutni. A torony a környék ritkás tömegközlekedése miatt autós célpont, és 1,5 kilométerre közelíthető meg a Nagymáté vadászházhoz vezető aszfaltúton, amelynek végén erdei parkoló is van. Ez egy mindössze 15-20 perces séta minimális szintemelkedéssel, de Kánból vagy Bakócáról is hozzávetőleg 1 óra alatt elérhető a helyszín. Esős idő vagy hóolvadás után a széles, gépek által kijárt erdei utakon óriási a sár, ilyenkor nehézkes és kényelmetlen a haladás, érdemes inkább száraz időszakra időzíteni a túrát.
A cikk a Turista Magazin 2023 decemberi számában jelent meg.