A közelmúltban több geodézia tornyot is a turizmus szolgálatába állítottak. Ismered ezeket az új kilátókat? Tudod, mi volt az eredeti funkciójuk?
A kirándulók többsége már biztosan találkozott a természetben hatalmas szürke betontornyokkal, melyek lombkorona fölé érő piros-fehér sávosra mázolt tetejét jellegzetes korlátkorona díszít. Ezek a hajdanán mérési pontként használt hengerépítmények voltaképpen geodéziai tornyok, melyek többsége ma már funkció nélkül és romosan áll a természet csendjében. Akad viszont pár közülük, melyek az elmúlt évek során a turisták legnagyobb örömére újjászülettek.
A Pilis legtetején
A 756 méter magas Pilis csúcsán álló geodézia tornyot alakították át először kilátóvá. Mindezt 2014-ben valósította meg a Pilisi Parkerdő Zrt, hogy a kíváncsi turisták veszélyek nélkül élvezhessék a madártávlatot. A stílusosan átalakított betonhenger fedett körteraszáról 360 fokos panoráma tárul elénk a Pilisre, illetve a teljes Dunazug-hegyvidékre.
A borovi fenyővel borított vasbeton tornyot a pálos rend alapító atyjáról, Boldog Özsébről nevezték el, aki ezen a vidéken élt remetéivel közel 800 évvel ez előtt.
A Pilis legnépszerűbb kilátópontját akár kerékpárral, aszfaltúton is megközelíthetjük a Két-Bükkfa-nyereg irányából, de Pilisszántóról gyalogosan indulva egyedi élményben lesz részünk a hegyre felkapaszkodó, zöld jelzésű, panorámás szerpentinúton. A kilátó tetején elhelyezett, élőképet közvetítő kamera akár a mobilunkon is bepillantás enged a Pilis aktuális panorámájába és időjárási viszonyaiba.
A Dél-Dunántúl legmagasabb pontján