A lappantyú, ha semmit nem csinál, akkor is a hazai madárvilág egyik legérdekesebb madara. Ezúttal azonban még egy különleges rekord is született ezzel a titokzatos fajjal kapcsolatban.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság honlapja számolt be arról, hogy szeptember közepén egy ötödik éves lappantyú tojó akadt a gyűrűzőhálóba Bugacon. A madár lábán gyűrű volt, így hamar kiderült, hogy 2019-ben a Kolon-tavi Madárvártán gyűrűzték, ami légvonalban 25 km-re van mostani visszafogási helyszínétől.
Ez nem nagy távolság, azonban a hazai adatbázis szerint a magyar madárgyűrűzés 1908-tól számított történetében ez az első eset, hogy magyar gyűrűs lappantyú a gyűrűzés helyétől számított 5 kilométeres sugarú körön túl megkerült – írja a KNPI honlapja.
A bugaci Nagypusztán gyakran zajlik éjszakai lappantyúgyűrűzés, amelynek célja, hogy információkat szerezzenek a keveset gyűrűzött madárfaj vonulásáról. Az 1951 óta meggyűrűzött körülbelül 1400 hazai példányból eddig kb. 130 egyedet fogtak vissza. A visszafogások mindegyike 5 kilométeres körzeten belül történt. Ezért is számít különlegesnek a mostani visszafogás.
- A lappantyú éjszakai madár, táplálékát éjjel aktív rovarok adják.
- A csőrét hatalmasra tudja nyitni, de rovarfogó felületét a szájzugában levő bajuszsertékkel még tovább tudja növelni
- A többi madártól eltérően az ágon nem keresztben, hanem hosszában ül.
- A rejtőzködés nagymestere, ha lehunyja a szemét, tényleg úgy néz ki, mintha a fa része lenne.
- Régen kecskefejőnek is hívták, mert úgy hitték, kiszívja a kecskék tejét.
- Vonuló madár, a telet Afrikában tölti.
- Védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
És ahogy azt alább hallani lehet, egy ilyen különleges madárhoz különleges hang is dukál.