Kis tavak nagy lazuláshoz – Hangulatos tóstrandok Magyarországon

Berobbant a nyár, és vele a kánikula. Nem csoda, hogy ilyenkor sokan keresnek hűsítő, strandolásra is alkalmas vízpartokat. Összeállításunkban olyan kevésbé zsúfolt, nyugisabb hazai tavakat mutatunk, ahol adott a fürdési lehetőség és egy csapásra kisimulnak az idegeid – nem beszélve arról, milyen elképesztően szép helyeken fekszenek.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Joó Annamária - MTSZ
2024. június 19.

Berobbant a nyár, és vele a kánikula. Nem csoda, hogy ilyenkor sokan keresnek hűsítő, strandolásra is alkalmas vízpartokat. Összeállításunkban olyan kevésbé zsúfolt, nyugisabb hazai tavakat mutatunk, ahol adott a fürdési lehetőség és egy csapásra kisimulnak az idegeid – nem beszélve arról, milyen elképesztően szép helyeken fekszenek.

Bakonyi dolce vita – Nagyteveli-tó

Pápától alig 10 km-re, a Bakony lábánál bújik meg Nagytevel és az ő hangulatos tava. Bár víztározó, amelyet az 1980-as évek elején hoztak létre a Pápai-Bakony-ér felduzzasztásával, de ez ne tévesszen meg senkit, mert remek adottságainak – a tiszta vizű tavat szinte körbeölelik a hullámzó, erdővel borított dombok – köszönhetően tökéletes vízparti lazulós hely.

A tó és a strand érdekességét különleges légköre adja. A füves-homokos partról jó nézni a rezzenéstelen felszínű tavat és a Bakonyalja domborulatait, és a fürdőzés után klassz chillezni a strand hatalmas fenyőfái alatt.

Ha van függőágyad, ide érdemes magaddal hozni, mert nincs is jobb, mint az árnyékban, két fa közé kiakasztott függőágyban heverészni, miközben édeskés gyantaillatot hoz a szél.

Nagy előnye még a helynek, hogy a parkosított parton van több öltöző, WC és zuhanyzó, illetve játszótér, röplabdapálya és büfé is, ahol a sajtos-tejfölös lángost érdemes megkóstolni. Idén június 15-étől indult a strandszezon.

A strand mellett sátoros kempingezésre és lakókocsis beállásra is van lehetőség, áram és rendezett vizesblokk a szállóvendégek rendelkezésére áll. A strandfürdőtől elkülönítve horgászhelyeket is kialakítottak, így akinek éppen pecázni támadna kedve, a kijelölt területen engedéllyel vagy napijegy fejében, nyugodt, csendes, erdősült környezetben várhatja a kapást. A közelben számos kirándulási lehetőség adódik, akár a közeli Ugod határában található Szár-hegyi kilátóhoz is ellátogathatunk. Nagytevelből a Király-kaput érintve elérhető közelségben van Bakonybél, és hazánk egyik legromantikusabb erdei tava, a bakonyi Gyilkos-tónak is nevezett Hubertlaki-tó.

Nagyteveli Fenyves strandfürdő

Minden nap 9-től 20 óráig van nyitva. A felnőtt belépő 1050 Ft, a diák/nyugdíjas 700 Ft, 6 év alatt nem kell belépőt váltani, és van családi kedvezmény is. A strand mellett ingyenes parkoló várja a távolabbról érkező vendégeket. Bővebb információ ITT és ITT.

Megközelítés: Pápáról bő negyedórás autóúttal elérhető, illetve távolsági buszjárattal a Pápa-Nagytevel-Ugod vonalon. Ha busszal érkezünk, arra számítsunk, hogy a község buszmegállója a strandtól 2-3 kilométerre található.

Gyönyörű kis tó a tolnai dombok között – Szálkai-tó

Ha egy tolnai tóhoz látogatsz el az idén, az szerintünk a szálkai legyen. Június közepétől megújulva várja a tóstrand a vízpart mellett nyugodt környezetben pihenni vágyókat. Az idei ráncfelvarrásnak köszönhetően a tófeneket lehomokozták, a partra új stégbejárók, zuhanyzók, mosdók kerültek, és egy fedett teraszt is kialakítottak.

A Szekszárdi-dombság déli részén, Szekszárd és Bonyhád között, egy tündéri völgyben található Szálkai-tó ideális célpont lehet azoknak, akik egy kicsit szeretnének elvonulni a világ elől, és kerülnék a zsúfoltabb tópartokat.

A Lajvér-patak elzárását követően létrejött mesterséges tó vize lassan mélyül és kristálytiszta.

A keleti részén csobbanni is lehet, de bőven akad a tóban sás-nádas partszakasz. Kölcsönözhető vízibicikli, kajak, csónak, a fürdőzésen kívül horgászni is lehet. A gyerekek a játszóteret és a csúszdás faházat fogják imádni. A parton büfék sorakoznak, a strand egy részét fák és bokrok borítják, itt sátrazásra és kempingezésre van lehetőség. Érdemes egy próbát tenni a festői helyszínnel, hétköznap kifejezetten békés, nyugis hangulatra számíthatunk.

Egy kis kitérőt megéri tenni Szálkáról északi, északkeleti irányban, itt található ugyanis a mutatós Mausz-kápolna Szálka és Decs község határán. A kápolnát kék színe és csodás panorámája is különlegessé teszi, nevét pedig a szálkaiak húsvéti Emmausz-járásáról kapta, melynek fontos állomása az épület.

Szálkai tóstrand

Minden nap 9-től 20 óráig van nyitva. A felnőtt belépő 1000 Ft, a diák/nyugdíjas 800 Ft, 6 év alatt ingyenes.

Megközelítés: Szálka jól megközelíthető Szekszárd felől helyi busszal, az út alig fél órát vesz csak igénybe. A tó a falu déli részén található, ami egy kellemes séta a központtól. Szálkán áthalad a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra Szekszárd és Mórágy között vezető szakasza is.

Vadregényes vendvidéki csobbanás és erdőkerülés – Hársas-tó

A Szentgotthárd határában található Hársas-tó vagy más néven Máriaújfalui-víztározó kedvelt kirándulóhely a környéken. A tavat a 80-as években hozták létre a szomszédos Apátistvánfalván eredő Hársas-patak elgátolásával, aminek elsősorban árvízvédelmi okai voltak, de később a környékbeliek egyik legkedveltebb horgásztava és fürdőhelye lett.

Nem csoda, hisz az erdőkkel ölelt tó fekvése igazán festői.

A kiépített strand a tó déli részén található, és csak itt szabad fürdeni, a tó egyéb részei ugyanis az elárasztott mederben maradt fatörzsek miatt veszélyes lehet.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó tónál a fürdőzés a kijelölt helyen teljesen ingyenes, és még lángosozó-büfé is a látogatók rendelkezésére áll, ráadásul itt a lángos képes feleleveníteni a régi ízeket. A strand főszezonban sem túl zsúfolt, a legforróbb időben is kellemes helyszín egy tóparti lazuláshoz. Fürdőzés előtt vagy után érdemes a tó körül kialakított 1,5 km-es Hársas-tó tanösvényt bejárni, ahol megismerhetjük a tó környékének élővilágát és az Őrség, illetve a Vendvidék építészeti értékeit.

Hársas-tó

Megközelítés:

A tó menetrend szerint közlekedő távolsági busszal is elérhető: közvetlenül a tó felett futó műúton közlekedik a 6976-os (Szentgotthárd-Máriaújfalu-Farkasfa-Orfalu) és a 6977-es számú (Szentgotthárd-Máriaújfalu-Kétvölgy) távolsági busz, mindkettő megáll a Hársas-tó buszmegállónál. Parkolni a Hársas-tó déli végében lévő parkolónál lehet.

A Kiskunság Balatonja – Szelidi-tó

A Dunapataj közelében elhelyezkedő Szelidi-tó az Alföldön népszerű fürdőhelynek számít, de talán még mindig azon tavaink közé tartozik, amelyek kaphatnának egy kicsivel nagyobb figyelmet a jelenleginél.

A mintegy 5 kilométer hosszú, 150–200 méter szélességű és átlagosan 3–4 méter mélységű tó hazánk ötödik legnagyobb állóvize.

Nátrium-magnézium-karbonátos és nátrium-jodidos vize gyógyír lehet az idegrendszeri és reumatikus panaszoktól szenvedőknek. Déli partján kiépített fizetős strand várja a nyaralókat.

Homokos partszakasza, lassan mélyülő vize ideális kisgyermekek számára. A kölcsönzőben bérelhetsz csónakot, kajakot, vízibiciklit, de a strandon van óriáscsúszda és játszótér is. A strand nyugati végében a beszédes nevű Szittyó téren pedig egymást érik a kiskocsmák, büfék, sütödék. A tó említésekor nem mehetünk el szó nélkül a horgászat mellett sem, hiszen kitűnő horgászvíz: amur, keszeg, ponty, törpeharcsa rendszeresen akadhat itt horogra.

Aki nem pusztán strandolással szeretné elütni az idejét, és érdeklődik a tó története iránt, vagy megismerné a környék élővilágát, annak a 2,4 km hosszú, 12 állomásból álló Kékmoszat tanösvényt ajánljuk.

Szelidi-tó és strandfürdő

Nyitvatartás:

Hétfő-csütörtök: 9 órától 18 óráig, péntek-vasárnap: 8 órától 19 óráig. Felnőtt belépő 1400 Ft, gyermek és diák 1000 Ft. Bővebb információ ITT.

Megközelítés:

A Szelidi-tó és üdülőtelepe az 51-es úton közelíthető meg, Dunapataj községtől táblák jelzik a haladási irányt. Dunapatajról kerékpárút vezet a Szelidi-tóhoz.


Cikkajánló