Kivennék a farkast a fokozottan védett fajok közül az Európai Unióban

Az Európai Unió kezdeményezésére a farkasok nemzetközi védettségi szintjének visszasorolásáról döntött a Berni Egyezmény Állandó Bizottsága, ennek értelmében a fokozottan védett faj ezután védett, de vadászható faj lenne.

Szerző:
Tóth Judit
Fotó:
Adobe Stock (Kiemelt kép)
2024. december 3.

Az Európai Unió kezdeményezésére a farkasok nemzetközi védettségi szintjének visszasorolásáról döntött a Berni Egyezmény Állandó Bizottsága, ennek értelmében a fokozottan védett faj ezután védett, de vadászható faj lenne.

A december 3-án meghozott döntés értelmében azokban az országokban, ahol a helyi rendelkezések nem biztosítanak szigorúbb védelmet, könnyebben lehetne kilövési engedélyt kérni a farkasokra.

Továbbra sem lehet majd rájuk vadászni, de a védelem mérséklésével lehetőség nyílik arra, hogy a helyi hatóságok ritkítsák az állományt, ha úgy látják, hogy a farkasok veszélyt jelentenek az emberekre és a haszonállatokra.

A döntés nem lép automatikusan hatályba, ehhez számos lépésre van még szükség, de természetvédelmi szempontból mindenképpen negatív üzenetet hordoz, és nemcsak a farkasra, de más fajokra nézve is.

Sokan tiltakoznak a döntés ellen

A javaslat ellen korábban több mint 300 civil szervezet, köztük a WWF is felszólalt, néhány hete pedig az IUCN kutatókból álló európai nagyragadozókkal foglalkozó munkacsoportja is aggodalmát fejezte ki. Fontos kiemelni, hogy ez nem azt jelenti, hogy hazánkban a farkas vadászható fajjá válna, a döntés a faj magyarországi védettségére nem lenne hatással.

Mivel azonban a farkasok nem ismerik a határokat, ezért, hiába élvez fokozott védettséget az egyik országban, ha a vele szomszédos másikban könnyebben kilőhetik őket, az az egész állományra hatással lesz.

Ahogy az egy hétfői a European Environmental Bureau (Európai Környezetvédelmi Iroda), a WWF EU, a Birdlife Europe és a a ClientEarth által szervezett nemzetközi sajtóbeszélgetésen is elhangzott, az tény, hogy a farkas európai állománya növekszik, de a faj még mindig sebezhető vagy mérsékleten fenyegetett természetvédelmi státuszban van kilenc európai populációból hatban.

A beszélgetésben résztvevő szervezetek szerint tudományos megalapozottságot nélkülöző, politikai indíttatású döntés született, ami negatív precedenst teremthet más fajokra nézve.

Farkasok Európában

A farkasok száma az elmúlt tíz évben a duplájára nőtt, a becsült állomány 2023-ban 20 300 egyed volt. A legnagyobb a 4700 egyeddel a Dinári-Balkán populáció, ami Szlovéniától Szerbián, Horvátországon át Görögországig húzódik. 4000 becsült egyeddel a Kárpáti populáció is jelentősnek tekinthető, ide tartoznak a Szlovákiában, Cseh- és Lengyelországban, illetve Romániában élő állatok mellett a nálunk élő farkasok is.

Ha az országos adatokat nézzük, akkor a legnagyobb becsült állományok Romániában (2750), Olaszországban (2557), Spanyolországban (2100) Görögországban (2075) élnek. A magyarországi állomány nagyságát 50 egyedre becsülik.

Forrás: Large Carnivore Initative for Europe

Az Európai Tanács álláspontja szerint mindenki jól jár

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen 2022 decemberében nyújtott be javaslatot az EU tagállamai felé a szürke farkas európai uniós jogszabályi védelmének csökkentésére. Amellett, hogy a farkasok számának gyarapodását a gazdálkodók is aggodalommal figyelik, sokak szerint ez a lépés összefüggésben lehet azzal, hogy 2022 szeptemberében Ursula von der Leyen egyik póniját megölte egy farkas alsó-szászországi családi birtokukon.

Az Európai Tanács álláspontja szerint a döntésnek köszönhetően „rugalmasabban lehet majd kezelni a farkasok európai elterjedési területének folyamatos bővüléséből eredő társadalmi-gazdasági kihívásokat, ugyanakkor pedig fenn lehet tartani az EU-ban élő összes farkaspopuláció kedvező védettségi állapotát.”

Indoklásukban kiemelik azt is, hogy a farkasok évente legalább 65 500 haszonállatot pusztítanak el az EU-ban, ami komoly kihívást jelent a gazdálkodók számára.

A már létező eszközöket kellene alkalmazni

A WWF és a többi természetvédő szervezet elismeri, hogy a farkasok jelenléte olykor komoly kihívást jelent az állattartók és vadgazdálkodók számára, viszont a farkasok kilövésének megkönnyítése szerintük nem oldja meg a problémát, sőt, lehet, hogy fokozza is azt, mert a kilövések következtében a falkákból kiszakadt egyedek nagyobb eséllyel fordulnak a könnyebb prédát jelentő háziállatok felé.

Ezt támasztja alá egy 2023-as szlovákiai kutatás is. Szlovákiában 2014 és 2019 között lehetett farkasokra vadászni, a kutatók szerint azonban ennek nem volt kimutatható hatása a haszonállatokkal kapcsolatos károkra.

A WWF szerint a társadalmi-gazdasági konfliktusok kezelésére már léteznek bizonyítottan hatékony eszközök, mint a haszonállatok védelmét szolgáló ötsoros villanypásztor és nagytestű őrkutyák, ezeknek az alkalmazását és telepítését kellene inkább támogatni.

Kiemelik azt is, hogy a nagyragadozók jelenléte fontos az egészségesen működő ökoszisztémák szempontjából, ami eddig az Európai Unió számára is fontos cél volt. „Miközben más régiók országait arra buzdítja az EU, hogy tegyen meg mindent a természeti értékek – például a tigrisek, az oroszlánok vagy az elefántok – védelme érdekében, addig mi magunk, úgy tűnik, nem tudunk együtt élni a farkasokkal” – mondta Sabien Leemans a WWF biodiverzitási szakértője és a European Habitats Forum elnöke.

Berni Egyezmény

Az 1979-ben elfogadott Berni Egyezmény az Európa Tanács égisze alatt létrejött nemzetközi szerződés, amely 1982-ben lépett hatályba. Létrejöttének célja, hogy biztosítsa a vadon élő növény- és állatfajok, valamint természetes élőhelyeik megőrzését és védelmét. Döntéshozó szerve, az Állandó Bizottság éves rendszerességgel ülésezik Strasbourgban. Az idei tanácskozást december 2. és 6. között rendezik meg. A bizottság a szigorúan védett fajok közül csak a farkasról döntött, továbbra is a legmagasabb védettség vonatkozik a többek között a hiúzra, a barnamedvére vagy a vadmacskára.

Cikkajánló