Éppen nyolc évvel ezelőtt, hazánk eddigi legsúlyosabb természeti katasztrófájának elhárításában nem csak több száz szakember és munkagép, de utolsó lépésként a természet is kivette a részét. Aki pedig ma erre jár, a szomorú nyomok mellett egy újjáépült vidéket találhat.
Az ár által elsöpört kolontári Kossuth Lajos utcában egyetlen épületet hagytak meg, emlékhelyként.
Ajka és Devecser ipari központjai között szinte észrevétlenül bújuk meg a kevesebb mint 700 lelket számláló Kolontár község, amelynek nevét régebben csak meglehetősen kevesen ismerték. Ők is főleg csodatévő kútjáról vagy a csendes horgásztaváról hallhattak, és ottjártukkor is megnyugtató távolságban látták Ajka városát, előtte a hatalmas, szürke töltéssel. A hangulatos faluban ránézésre a legjobbkor állt meg az idő, de a balszerencse alaposan felgyorsította az eseményeket.
A Lőrintei-tó Kolontár fölött
A 2010. októberi gátszakadás után hétszázezer köbméter víz és iszap ömlött ki, elárasztva három települést. A katasztrófa szomorú mérlege tíz áldozat, 150 sérült, valamint közel 400 megrongálódott vagy lakhatatlanná vált ház. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az előző hetek csapadékos időjárása miatt az áradat többnyire már vízzel telítődött talajokat borított el, ami sokat segített abban, hogy a tömény szennyezés a felszínen maradjon.
Devecser újonnan épült városrészének központjában Makovecz Imre egyik utolsó temploma áll; A kolontári szetkútnál viszont nem volt dolga az építőknek, csodával határos módon elkerülte az áradat
Magazinunk frissen megjelent októberi számában nyolc év távlatából jártuk körbe, hogy mi vezett a katasztrófához, illetve mivel és hogyan avatkoztak be ahhoz, hogy néhány év alatt ismét életre kelhessen Kolontár és Devecser határa.
A TURISTA MAGAZIN OKTÓBERI SZÁMÁT ITT TUDOD ONLINE MEGRENDELNI, ELŐFIZETNI PEDIG ITT TUDSZ RÁNK.