A komáromi Rüdiger-tó területén egyre fogy az élelem a betelepült hódok számára, így a szakemberek eldöntötték: költözniük kell.
Hódmese
A tó elhelyezkedése valóban nem szerencsés a rágcsálók számára: partjára pihenni vágyók és helyi horgászok járnak le, a város belterületén található, és minden oldalról házak veszik körbe. Először helyi lakosok figyeltek fel a megrágott fákra, majd a város alpolgármestere és környezeti referense foglalkozott az üggyel. Tájékoztatták a lakosságot a hódok jellemző életmódjáról, és értesítették a környezetvédelmi felügyelőséget az esetről. A fák megvédésével és az állatok távoltartásával kezelték a helyzetet, erre főleg ott volt szükség, ahol a hódcsalád a tóba folyó kis patak partján a lakóházak kertjében is rágcsált. A károsodott lakosok számára egy alkalommal gyümölcsfa-csemetéket is adott a város.
A Rüdiger-tavi hódcsalád befogásának ötlete azért merült fel, mert a szigeten egyre kevesebb a táplálék, s így előbb-utóbb tovább kell vándorolniuk. A tavat azonban csak egy kis vízfolyás köti össze a Komárom környéki vízhálózattal és a Dunával, száraz időszak esetén pedig ebben a kis patakban nagyon kevés a víz. Fennáll a veszélye, hogy a szárazföldön esetlenül mozgó állatok nem tudnák elhagyni mostani lakhelyüket, amikor elfogy számukra a megfelelő mennyiségű élelem.
Irány a Táti-szigetek!
A befogásra alkalmas csapdák a Bajorországban használt csapdák alapján készültek. Március első hetében helyeztük ki őket a szigetre, azokra a csapásokra, melyeket a hódok rendszeresen használnak - mondta Czabán Dávid, aki korábban a WWF hódmonitorozási programjában vett aktívan részt, és a házilag készült, de profi csapdák építője.
Az első hód a csapdában
A hódcsalád az éjszakai kamerák felvételeinek tanúsága szerint három vagy négy tagból áll. Eddig a család egy kifejlett, felnőtt tagját sikerült sértetlenül becsapdázni. A család valamennyi tagjának befogása után a Duna melletti Táti-szigeteken fogják elengedni őket, ahonnan a remények szerint nem fognak ismét valamelyik település belterületére vándorolni.