Április elseje nemcsak a bolondozás napja volt a Tisza-tónál, hanem a szemétszedésé is, több mint 80 önkéntes dolgozott azon, hogy megtisztítsák a Tisza egyik komolyan szennyezett partszakaszát.
Sajnos még mindig rengeteg a szemét a Tisza árterein, pedig rengeteg tonna került már összeszedésre az elmúlt években, köszönhetően a PET Kupának és egyéb szemétszedős akcióknak. A mostani eseményt Ljasuk Dimitry filmes és ökoaktivista szervezte, aki már korábban is hirdetett szemétszedést a Tisza-tó területén, 2019-ben másfél tonna hulladéktól szabadították meg a Tisza partját a résztvevők. Ezúttal pedig a Tiszaszőlőshöz közeli partszakasz volt a célpont, ahol több, súlyosan szennyezett területet is találtak,
az egynapos akcióban pedig közel három tonna szemetet szedtek ki az önkéntesek.
A zsákokban kihordott szemét nagy részét szelektálták is, így majdnem egy tonna hulladék célirányosan kerülhetett a helyi hulladékfeldolgozóba.
A végeredmény
Ljasuk Dimitryt egyébként a Tisza-tóról készült kisfilmjei kapcsán ismerhettük meg először, és ezek készítésekor találkozott a Tiszát érintő komoly hulladékszennyezéssel. Dimitry a Tisza mellett nőtt fel és szívügye lett a Tisza-tó, így érthető, hogy nagyon megérintette ez a téma. Szerette volna megtudni, honnan jön ez a sok szemét, és mit lehetne ellene tenni, ezért egy dokumentumfilmet is készített róla. A Tisza nevében című filmben egészen a forrástól a Fekete-tengerig követte a Tisza útját és a szemétproblémát, amellyel 2021-ben megnyerte a szakmai fődíjat a gödöllői Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztiválon.
Több szennyezett helyre csak vízen keresztül lehetett bejutni, ahonnan szintén csónakokkal vitték ki a zsákokat. A csónak elején Ljasuk Dimitry
A mostani szemétszedésen több mint 80-an vettek részt, és bár nagyon kemény munka volt, a megtisztított ártéri erdő látványáért mindenképp megérte. Az akcióról természetesen készített egy kis videót is Dimitry – amit cikkünk végén nézhettek meg –, és amelyben nemcsak a szeméttel szennyezett területet láthatjátok, és az elképesztő munkát, amivel a szedés és a szelektálás járt, hanem a jó hangulatot is, amely végigkísérte ezt a napot.
Egy nagy kupac elhagyott strandpapucs is összegyűlt, amelyek végül szintén zsákba kerültek
Sőt! Az összegyűjtött szemét további sorsát is filmre vette, a zsákokat ugyanis elkísérte az NHSZ-be (a helyi hulladékfeldolgozóba), így azt is láthatjuk, mi lesz a szeméttel és a szelektált hulladékkal, ha az nem a Tiszában, hanem – helyesen – egy kukában landol.