Közel mínusz 26 fokos hideget mértek a Bükk-fennsíkon

Bár országszerte repkednek a mínuszok, ez semmi ahhoz a hideghez képest, amit február 4-én, hajnalban mértek a Mohos-töbörben.

Fotó:
Mohos-töbör mikroklíma kutatás
ME Földrajz-Geoinformatika Intézet / Facebook (kiemelt kép)
2025. február 5.

Bár országszerte repkednek a mínuszok, ez semmi ahhoz a hideghez képest, amit február 4-én, hajnalban mértek a Mohos-töbörben.

Ismét hírt adott magáról a híres bükki Mohos-töbör, ezúttal az idei tél leghidegebb értékét mérte a Miskolci Egyetem-Földrajz-Geoinformatika Intézet meteorológiai állomása február 4-én hajnalban. Bár a kutatók Facebook posztja szerint hajnali háromkor felhősödés zavarta meg a további hőmérsékletcsökkenést, ennek ellenére is mínusz -25,7 °C-ot sikerült rögzíteni a Zsidó-réten található töbörben.

Természetesen a fentiek nem azt jelentik, hogy az egész Bükk-fensíkon ilyen hidegek lennének, ugyanis a töbrök esetében egy zárt mikroklímáról van szó, ahol a tál alakú mélyedésekben kedvező körülmények között – derült, szélcsendes éjszakákon – megreked, és felhalmozódik a hideg levegő.

Mi a csuda az a töbör?

Töbörnek nevezzük a karsztos területeken - oldódásos folyamatok során – kialakult néhány száz méter átmérőjű, és néhány tíz méter mély tál alakú, zárt, lefolyástalan medence. A töbrök gyakran rendszert alkotnak, amire jó példa a természetjárók által is kedvet Zsidó-rét, ahol a híres Mohos-töbör is található. Akit részletesebben is érdekelnek a töbrök és a bennük kialakult mikroklíma sajátossága, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézet remek kisokosából tudhat meg egy sereg érdekességet, de az alábbi videót is meleg szívvel ajánljuk a témában.




Cikkajánló