Lepkefelmérésre indult a természetvédelmi őr, és egy fokozottan védett, egzotikus küllemű, hazánkban igen ritka orchideafaj kisebb élőhelyére bukkant a Gerecsei Tájvédelmi Körzetben.
Derékig érő fűben, lepkék felmérése közben lelt rá Krajcsovszky Bence természetvédelmi őr a fokozottan védett Janka-sallangvirágok egy kisebb élőhelyére a Gerecsei Tájvédelmi Körzetben – osztotta meg a jó hírt a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Facebook-oldalán.
Ez a különleges külsejű, fényigényes orchideafaj leginkább sziklagyepekben, cserjésekben, pusztafüves lejtőkön, sztyeppréteken fordul elő. Természetközeli élőhelyeken főként magános példányai bukkannak fel vagy kisebb populációi élnek. Tőlevelei már ősszel megjelennek és nyár elejéig megtalálhatóak.
A fodros-foltos, lilásvörös mézajakkal rendelkező, egzotikus küllemű, fokozottan védett ritkaság néhány hétig tartó nyílása hazánkban általában június végén kezdődik, a virágzó példányok hajtásai pedig július-augusztusra száradnak el. Külön érdekessége e fajnak, hogy régebben bíbor vagy bíboros sallangvirág (Himantoglossum caprinum) volt a neve, de évekkel ezelőtt átkeresztelték Janka-sallangvirágra (Himantoglossum jankae). A név a 19. századi kiváló magyar botanikus-kutatóról, Janka Viktorról emlékezik meg.
Magyarországon 1982 óta fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.
E ritka és szép vadorchideafajunkra vigyázzunk! A növényt megsemmisíteni, bármely részét gyűjteni tilos!