Különleges hazai látogatóközpontok (nem csak) esős napokra

Esőben sem kell feltétlen lemondani a természetről, csak más típusú élménnyel érdemes azt kiváltani. Mutatunk izgalmas és szórakoztató helyeket, amelyek az év minden időszakában szuper programlehetőséget nyújtanak az egész család számára.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Farkas Péter / MTSZ (Kiemelt kép)
2024. szeptember 17.

Esőben sem kell feltétlen lemondani a természetről, csak más típusú élménnyel érdemes azt kiváltani. Mutatunk izgalmas és szórakoztató helyeket, amelyek az év minden időszakában szuper programlehetőséget nyújtanak az egész család számára.

A legnagyobb hazai édesvízi akvárium – Tisza-tavi Ökocentrum

Poroszló és egyúttal a Tisza-tó egyik megunhatatlan létesítménye az ökocentrum, amely a tó elképesztően gazdag élővilágát hivatott bemutatni. Legfőbb látványossága Európa legnagyobb édesvízi akváriuma.

Az akváriumóriás alagútjában sétálva tényleg a víz alatt érezhetjük magunkat, miközben fejünk felett épp egy óriási méretű viza úszik el.

Ám számos, a Kárpát-medencében őshonos fajt is megleshetünk, mint például magyar bucót, réti csíkot és compót is.

A gyerekek legnagyobb kedvencei kétségkívül az itt élő vidrák, amelyekkel naponta látványetetésen lehet találkozni. A földszinten a kétéltűek és a hüllők rejtélyes világába pillanthatunk be, az első emeleten pedig mikroszkópok segítségével a tó parányi élőlényeit ismerhetjük meg. Felmehetünk az épület 7. emeletére, a kilátótoronyba, ahonnan klassz panoráma nyílik a Tisza-tóra.

A főépület körül többhektáros szabadidőparkot húzódik, amely állatsimogatójával, vízi játszóterével és sövénylabirintusával egy vadasparkba oltott miniállatkertet idéz, de találunk itt tájházat, halászskanzent és baromfiudvart is. Az ökocentrum látnivaló fél napos programot simán kiadnak, de akár egész napra is nyújtanak szórakoztató kikapcsolódást az egész család számára.

Az univerzum titkai – Bükki Csillagda

Aki ellátogat a Répáshuta mellett létrehozott csillagászati komplexumba, garantáltan egy másik világba fog cseppenni. Világunk sokkal, de sokkal nagyobb és izgalmasabb, mint amit a hétköznapokban tapasztalunk, és ebből kapunk egy jó adag élményt a Bükk szívében.

Az „Éltető Napunk” című kiállításon mindent megtudhatunk Naprendszerünkről, hogyan keletkezett és miként működik, milyen égitestek találhatóak benne, és mindezt több interaktív kiállítóelem is segíti.

Hatalmas holografikus kijelzőkön barangolhatjuk be az egész Tejútrendszert úgy, mintha egy sci-fi film szereplői lennénk.

A meteoritkiállítás pedig hazánk legnagyobb ilyen gyűjteménye, ahol nemcsak nagyítóval vizsgálhatjuk ezeket az űrből származó tárgyakat, hanem akár meg is tapogathatjuk őket.

Találunk az épületben planetáriumot, kupolája alatt nappal a különleges naptávcsővel biztonságosan megfigyelhető a Nap. Egy speciális 3D-s VR-szemüveggel és egy velünk együtt mozgó platform segítségével űrsétát tehetünk a Holdon, végigrepülhetünk a Mars egy kanyonján, vagy akár különféle küldetéseket is teljesíthetünk a világűrben. A valósághű élményt egy sárkányrepülés kapcsán is átélhetjük a Bükk-fennsík felett.

Játékos ismerkedés a nádasok élővilágával – Berek Világa Látogatóközpont

A Balaton déli partján, Fonyód szélén álló Berek Világa Látogatóközpont a hajdani Nagyberekbe kalauzol bennünket, és bemutatja az egykori mocsárvilág megmaradt töredékeinek értékes élővilágát.

A kiállítás tervezői gondoltak a kisebbekre is, ezért a látványos képek és érdekes leírások mellett interaktív elemek, játékok is szép számmal akadnak a kiállítótérben.

A kicsiknek főként az állatok hangjainak megszólaltatása, a kihúzható fiók-infótáblák vagy a régi filmkockákon megelevenedő hajdani Nagyberek jelentheti a kikapcsolódást.

A nagyobbak és a felnőttek a társadalomtörténeti és kulturális érdekességekben merülhetnek el, a hajdani földvárak bemutatásában, a balatonfenyvesi kisvasút szerepében és az egykor itt dolgozó rabok történetében. Mesteri tájfotók, harmonikus berendezés, ötletes megoldások, ez mind garantálja, hogy nem fogunk unatkozni, ha ellátogatunk a Berek Világa Látogatóközpontba.

Mindent a Mátráról – Harkály Ház

A Mátrafüreden található Harkály Ház interaktív kiállításán minden korosztály talál valami izgalmasat, és az interaktivitás itt szó szerint értendő, mert nemcsak nézni, de hallgatni, tapintani, keresni, kutatni is kell. Virtuálist repülést tehetünk a Mátra fölött, a hegység kialakulását animációs kisfilmek magyarázzák, miközben egy terepasztalon is látjuk az adott földtörténeti időszak történéseit.

A kiállításon sok más mellett megcsodálhatjuk a hegységben talált ásványokat, eltöprenghetünk a holt faanyag szerepén, és a természetvédelmi őrök szerteágazó munkájába is bepillantást kapunk.

Az egyik legizgalmasabb rész a „sötétszobában” várja a látogatókat, ahol az éjszaka jellegzetes hangjaival lehet megismerkedni, de itt szembesülhetünk azzal is, hogy léteznek világító giliszták.

A szomszédos helyiség is hasonló érdekességeket tartogat, itt ugyanis képzeletben lemegyünk a föld alá, és megint csak elképedünk, hogy mennyi érdekes élőlény van körülöttünk. Mint például a hangyaboglárka nevű lepke, amelynek lárváját különös viszony fűzi a hangyákhoz, vagy a temetőbogár, amelyről nem gondolnánk, hogy odaadó szülőként neveli utódait.

A szarvasoktól a slingölt péntőkig – Dám Pont Ökoturisztikai Központ

A Tamási határában lévő Miklósvári-parkerdőben találjuk a Dám Pont látogatóközpontot, amely kiváló támpontokat nyújt a környék felfedezéséhez. Az interaktív kiállítás klasszul képbe helyez a térség természeti, néprajzi és történeti értékeivel kapcsolatban, illetve megismertet a környező erdők állatvilágával és vadászati hagyományaival.

Sok érdekességet megtudhatunk Tamási híres fáiról, köztük a legendás Vas Gereben-fáról, a Koppány menti népviselet különleges darabjairól, így a pilléről, a slingölt péntőkről és a tutyiról, de a vidék híresebb várait is megmutatják nekünk. Érintőkijelzős eszközök mellett van szarvasos szelfifal és hangzuhany is. Utóbbinál a megfelelő gomb megnyomásával érzékelhetjük, hogy mi a különbség a gímszarvas bőgése és a dám barcogása között.


Cikkajánló