Néhány napja ért véget a Hello Wood harmadik egyetemi tábora, az Építész Mustra a Tokaji borvidéken. A több mint száz - építész és művész szakos - egyetemi hallgató és oktatóik tíz új alkotással gazdagították a Tokaj-Hegyalját.
A táborban a hazai építészképzést nyújtó felsőoktatási intézmények és a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói vettek részt. A fából készült építményekről való gondolkodás már jóval a tábor előtt megkezdődött, hisz a diákok egy féléven át ötleteltek, nemcsak a tervezőasztal mellett, de a helyszínen is.
Fontos volt, hogy az egyedi installációk ne csak tájjal, annak kulturális és természeti értékeivel lépjenek párbeszédbe, de a helyi a közösséggel is. Több alkotás is velük együtt gondolkodva, az ő igényeikre reflektálva készült. Mint például pécsi hallgatók Olaszliszkára tervezett gyalogos hídja, melyre valóban szüksége volt a falu lakóinak-olvashatjuk az epiteszforum.hu beszámolójában-, hisz a meglévő autós hídon nincsen járda.
Gyalogos híd Olaszliszkán - A Pécsi Tudományegyetem csapatának alkotása
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem szintén Olaszliszkán készített egy installációt. A hallgatók és vezetőik egy játékra inspiráló teret alkottak a gyerekeknek a helyi iskola mellett egy elhasznált, rossz állapotban lévő játszótér területén, méghozzá a gyerekek instrukciói alapján. Márciusban meglátogatták a helyi iskolát és óvodát, beszélgettek a gyerekekkel, és megkérték, rajzolják le a tökéletes játszóteret. Az ő ötleteik alapján készült el a homokozóval egybeépített játszóvár.
Játszóvár Olaszliszkán - A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem installációja
A Széchenyi Egyetem hallgatói és tanárai Erdőhorváti központjába álmodták meg a Négyszögletű Kerekerdő mesebeli tere által ihletett installációjukat. Az alkotás erdőként fogadja magába az embert, bentről kipillantva pedig egészen más arcát mutatja a község, emellett az is cél volt, hogy egy olyan találkozási pontot hozzanak létre, amelyet a kamaszok is magukénank érezhetnek.
Négyszögletű Kerekerdő Erdőhorvátiban - A Széchenyi Egyetem hallgatóinak munkája
A Budapesti Műszaki Egyetem csapata Szegilong határában, egy dombtetőn építette fel installációját. A szép panorámával rendelkező magaslatra a település borozóteraszt álmodott, ezt a tervet gondolták tovább a diákok és vezetőik. Az építmény szerkezetét apró lyukak szabdalják, amelyekbe éppen belefér egy parafadugó. Ha valaki az installáció tövében kibont egy üveg bort, a dugót belenyomhatja a szerkezetbe, emléket állítva a pillanatnak.
Borozóterasz Szegilong határában - A Budapesti Műszaki Egyetem csapatának munkája
A Soproni Egyetem csapatának tagjai Tokajban felépített installációjukkal Makovecz Imre közösségi házát igyekeztek megmenteni az utókor számára. Egy olyan előpavilont építettek az egykori közösségi házhoz, amely lezárja ugyan a bejáratot, mégis odaengedi az érdeklődőket.
A Tokajban felépített Makovecz Imre közösségi ház installáció a Soproni Egyetem csapatának alkotása
Tolcsván két alkotás készült el. A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának hallgatói egy különleges formájú, U-alakú tekéző építettek, a Budapesti Metropolitan Egyetem csapata pedig egy kockaváz szerkezetű, többfunkciós pavilont emelt a Szirmay-Waldbott-kastély hátsó kertjében.
U alakú tekéző Tolcsván - A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának hallgatóinak munkája
Többfunkciós pavilon a tolcsvai Szirmay-Waldbott-kastély kertjében - A Budapesti Metropolitan Egyetem csapatának alkotása
Az installáció egyik oldala mozivászonként funkcionál, a kockában pedig szabad ég alatti tanodát rendeztek be. A vetítési lehetőséggel felidézték a településen egykoron működött mozit, másrészt Tolcsva híres szülötte, a 20th Century Fox filmstúdiót alapító William Fox emléke előtt tisztelegtek. A filmmogul alakját idézik a projekt elnevezései is, a vetítő a Mozizni FOX, az iskolai funkció pedig a Tanulni FOX nevet kapta.
További alkotások:
Az Erdőbényén emelt alkotás, ami egyszerre híd és kilátó is - A Debreceni Egyetem csapatának munkája
A régió talán leghíresebb szőlőjének, a furmintnak emléket állító alkotás Erdőbényén - A Magyar Képzőművészeti Egyetem csapatának munkája
A vámosújfalui alkotás egyszerre beszél a vízről és a hegyekről, valamint közösségi térként is funkcionál - A Szent István Egyetem, Tájépítészeti és Településtervezési Kar hallgatóinak és tanárainak munkája
A tavalyi tábor alkotásait mi is megnéztük. Helyszíni beszámolónkat itt tudjátok elolvasni.
Kapcsolódó cikkek:
Különös faépítmények tűntek fel a Tokaj-Hegyalján
Öt dolog, amiért a boron kívül is érdemes Tokajba jönni
Hajóval a partifecskék nyomában