Ezúttal olyan piknikhelyeket gyűjtöttünk össze az ország különböző szegleteiből, ahol nemcsak szusszanni érdemes egyet, de látnivalók is bőven akadnak.
1. Az érdi „Dunakanyar”
A kék és a zöld árnyalatai az érdi „Dunakanyarnál”
A Covid alatt fedezték fel maguknak a kirándulók az érdi Duna-partot és a környezetét, ahol egyébként szinte bárhol klasszul le lehet heveredni egy szendvics erejéig, ám mi most egy kevésbé ismert helyet ajánlunk. Való igaz, hogy a folyó menti kis ártéri erdőben több helyen bukkanunk padokra, asztalokra, grillező- és tűzrakó helyre is, ezektől picit eltávolodva, a magasparti részen csodás panorámában lehet részünk, és nagyon kevesen járnak erre. Ehhez a Magasparti utcán kell felsétálnunk, majd egy elágazás után balra folytatni az utunkat. Hamarosan egy crossmotornyomokkal felszántott domb (a Sánc-hegy) előtt találjuk magunkat, erre kell felmásznunk, ami igényel némi technikázást a meredeksége és a porossága miatt, de mindenképp megéri, mert a tetejéről csodás látvány tárul a szemünk elé: a Duna itt szó szerint a lábaink előtt hever. Ha túrára fűznéd fel Érd-Ófalu látványosságait, ezt a cikkünket ajánljuk.
2. Gyerekparadicsom a Deseda-tónál
Egy kötelező megállóhely a tó mellett: a Deseda-kilátó
Ezt a piknikpontot kisgyerekeseknek ajánljuk különösen: a Deseda-tó kilátója mellett található kis fedett asztal-pad kombinációról van szó. Persze, így kapásból adja magát, hogy az étkezés előtt vagy után felmásszunk a dizájnos kilátóba, és szemügyre vegyük Magyarország leghosszabb mesterséges tavát. Az állóvíz 1974-ben keletkezett a Deseda-patak felduzzasztásával, melynek köszönhetően egy 8 km hosszú, 26 km kerületű, 245 hektáros árvíztározó jött létre. A 2014-ben épült, háromemeletes kilátó mellett nem utolsó sorban egy izginek tűnő játszótér is található. Ha mindez nem lenne elég, a Deseda-tónál még bőven van mit csinálni.
Ott van például a strand, vagy a néhány éve modernizált Fekete István Látogatóközpont, ahol csónakot és bringát is lehet bérelni.
Gyerekekkel egyébként a tó körbebiciklizése szintén kiváló ötlet, erről az élményről itt írtunk. A Kaposváron és környékén fellelhető látnivalókról és programokról ide kattintva olvashatsz.
3. Monori Pincefalu: nem csak szüretkor érdekes
Következő célpontunk az előbbivel ellentétben inkább felnőttek számára lehet érdekes. A hasonlóság, hogy itt is egy kilátó melletti pados-asztalos teret ajánlunk piknikhelyként, a körítés azonban teljesen más, mint a Deseda-kilátó esetében. A monori Strázsa-hegyen járunk, ami értelemszerűen arról kapta a nevét, hogy egykor (egészen pontosan a török korban) innen figyelték a közelgő ellenséget. Ami még ennél is régebbre nyúlik vissza, az a szőlőtermesztés, ezt még a 15. században honosította meg itt az egri káptalan. Ma is szőlőskertek és hagyományos présházak sokasága sorakozik a 180 hektáros területen, ahol gyakran rendeznek borünnepeket is. Itt ajánlunk egy 10 kilométeres, könnyű sétát, ami a vasútállomástól indul, végigvezet a Pincefalun, és érinti a kilátót is. Ha ennél kevesebbet, de valamennyit mégis bóklásznál a környéken, bejárhatod csak a helyi tanösvények egyikét is, vagy sétálhatsz egy kicsit a hangulatos házikók között. A kilátót azonban ne hagyd ki, és a 2015-ben megújult teret sem, ahol a padok mellett tűzrakó helyet is találsz.
4. Nem a Nyakas-kő a legmenőbb Biatorbágyon
Ez pedig maga az „Orr”, ami véleményem szerint simán felveszi a versenyt a Nyakas-kővel
Bár az utóbbi években a Nyakas-kő forgalma igencsak megnőtt, szerintünk nem ez a legjobb biatorbágyi kirándulócélpont. Persze, ha már erre járunk, egy túrára mindenképp érdemes felfűzni, de ha szívesen pihennénk meg, beszélgetnénk vagy piknikeznénk a természetben klassz panorámát bámulva, akkor mi a Kő-orrot ajánljuk elheverésre. Ha elértük a biatorbágyi Kő-hegy déli oldalában meredező rejtélyes sziklaformációkat, a kaptárköveket, és eléggé kifújtuk magunkat a kaptató után, a sárga sáv jelzésen induljunk tovább. Hagyjuk magunk mögött a Négyes-sziklát, amit hiába jelez a térkép, úgyse nagyon látunk róla semmit, lépjünk még párat, és máris ott termünk
a 301 méter magas Kő-orron, ahol terepasztalként terül el előttünk a táj.
A sziklán elhelyezkedve szuperül piknikezhetünk. Ebben a cikkünkben egy teljes biatorbágyi túrát ajánlunk.
5. Piknik a váci Duna-parton
Duna-parti idill
Előző válogatásunkban kifejezetten tóparti piknikhelyeket gyűjtöttünk össze, és most sem tudjuk kihagyni a hangulatos, víz melletti letelepedési lehetőségeket. Az érdi után most következzen a váci Duna-part, ahol egy hangulatos, többnyire sorházakkal övezett sétányon szuper lehetőségek kínálkoznak a piknikre. Itt padokon tudunk elhelyezkedni, és ha ebéd előtt vagy után szívesen sétálnánk is egyet, akkor egy nem túl hosszú körön belül számos látnivalót találunk, nem véletlenül tituláltuk Vácot pár éve a Dunakanyar legsokszínűbb városának. Ott van mindjárt a Március 15-e tér (nem sokkal feljebb a Duna-parttól), ahol számos étterem és cukrászda mellett történelmi épületek sorakoznak, a Fehérek temploma, a Városháza, az Irgalmasrendi Kórház és Kápolna, az egyházmegyei és művészeti gyűjtemény, a nagypréposti palota, illetve
az Ars Memorandi és a Memento Mori kiállítások, ahol a híres váci múmiákat láthatjuk.
Ha itt járunk, érdemes megnézni a börtön épülete mellett található Diadalívet is, amit Mária Terézia érkezésére építettek csupán néhány hónap, majd visszakanyarodhatunk a Duna felé, hogy a sétányon végigsétálva bezárjuk a kört. A kétkilométeres sétáról bővebben ide kattintva olvashatsz.