Különleges szokások Borbála napján

December 4-e Borbála napja, amihez az adventi ünnepkör részeként jó néhány különleges hiedelem és népszokás kötődik. Mutatjuk a legérdekesebbeket.

Szöveg:
Fotó:
Wilhelm Kalteysen / Wikipedia
2024. december 3.

December 4-e Borbála napja, amihez az adventi ünnepkör részeként jó néhány különleges hiedelem és népszokás kötődik. Mutatjuk a legérdekesebbeket.

Ki is volt Szent Borbála?

Az életéről szóló legendák több változatban maradtak ránk. Egyben nagyrészt megegyeznek, hogy Borbála egy keresztény vértanú volt a 3–4. évszázadban, akit hitéért megkínoztak és lefejeztek. A bányászok, kohászok, tüzérek, építészek, tűzszerészek, ágyú- és harangöntők védőszentje. De védőszentjüknek tekintik a hegymászók is, akiket útjaikon vihar és villámcsapás veszélye fenyeget.

Férjjövendölő és termésjósló babonák

Számos jóslás kapcsolódik Borbála napjához. Közülük a Borbála-ág vágása a legismertebb. Az eladó lányok ún. Borbála-ágat tesznek ezen a napon egy pohár vízbe, és ha ez a barack- vagy cseresznyefa ágacska karácsonyig kivirágzik, hamarosan férjhez mennek. Egyes területeken a Borbála-ág kihajtott rügyeinek számából a jövő évi termés gazdagságára, illetve szegénységére is következtettek.

A források szerint malacröfögős férjjelző szokás is fűződik Borbálához. December 4-én a lányok felálltak egy trágyadombra, és várták a röfögést. Ha egyet röffentett a jószág, egy év múlva megy férjhez, ha kettőt, akkor két év múlva, és így tovább.

Abba bele se gondoljunk, mit érezhetett a kíváncsi hajadon, ha mondjuk a kurta farkú 20-at is röfögött, vagy a másik végletbe, ha meg se mukkant.

És ezzel még nincs vége a jövendölésnek, mert ha malac röffent, akkor fiatal lesz a vőlegény, ha öreg disznó, akkor idős.

Dologtiltás és boszorkányok, rossz szellemek távoltartása

A nőknek Borbála-napkor tilos volt varrniuk, mondván, ezzel bevarrhatják a tyúkok fenekét, ami miatt azok nem tojnak majd elegendő tojást. Tiltólistás volt a söprögetés, mert elsöpörnék a szerencsét. Kölcsönadni és ajándékozni sem volt ajánlott, a babona szerint ezzel a szerencse is távozik a házból. Tüzet rakni sem lehetett az asszonyoknak, csak a férfiak gyújthattak be, máskülönben szerencsétlenség történhetett otthon. Javasolt tevékenység volt viszont a szétszedő, bontó jellegű munka, úgymint a tollfosztás és a borfejtés.

A hagyomány szerint a boszorkányok Borbálakor kaparintották meg a rontáshoz szükséges ruhadarabot, ezért azon a napon nem volt szabad ruhát kint hagyni. Tiltott volt mosni és teregetni is, vagy bármely más öltözethez tartozó tevékenységet végezni, mert úgy hitték, ezek a cselekedetek bevonzzák a házba az ártó boszorkányokat és a rossz szellemeket. De eltették a seprűket, pálcákat, botokat, hogy azokkal semmilyen boszorkányos varázslás ne történhessen.


Cikkajánló