Legyezőszerűen szétterülő „széthasadó” lemezeivel, szabálytalanul cakkozott, hullámos széleivel igen látványos. Ami a rossz hír, hogy egyáltalán nem ártalmatlan, sőt, ha a termőtestei megjelennek, a fa idővel biztosan elpusztul. Ráadásul ez a gomba nemcsak a fákra, de spórája az emberre is komoly veszélyt jelent. Vajon melyik ez a télen is látható farontó?
Magyarországon gyakori, egész évben megtalálható a hasadtlemezű gomba (Schizophyllum commune). Szinte bármilyen faanyagon megjelenhet ez a pici, 1–4 cm széles, kagylóformájú gomba, amely termőtesteit legyengült vagy elhalt fás részeken nagy tömegben fejleszti. Nevét onnan kapta, hogy a szürke színű lemezeinek éle hosszában kettéhasad és kétfelé széthajlik.
Felülnézetben jelentéktelen, de alulról szemlélve csodálatos formavilágot mutatnak a legyezőszerűen szétterülő „széthasadó” lemezek – írja az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság a Facebook-posztjában. Ez az ártalmatlannak látszó kis gomba azonban nemcsak végzetes faparazita, hanem emberre is veszélyt jelenthet, mivel spórái belélegezve megtapadhatnak az orrnyálkahártyában, de akár a tüdőben is, ahol fejlődésnek indulnak, és betegséget okozhatnak.
A legtöbb esetben már szinte lehetetlen a fába került gombákat elpusztítani, ezért a fő hangsúly a megelőzésen van. A fákat védeni kell a mechanikus sérülésektől, mivel legkönnyebben a friss sebekben tudnak megtelepedni a gomba spórái.