Mi különbözteti meg a kirepülés előtt álló feketególya-fiókákat a felnőtt példányoktól?
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság három fiatal fekete gólyáról rakott fel képet a Facebook-oldalára. A madarak láthatóan jól fejlettek, egészségesek és hamarosan készen állnak a kirepülésre és az azt követő hosszú vándorútra, Afrikába – írják.
Szüleiktől már csupán a csőrük színe különbözteti meg őket – az övék sárga, míg az idősebb gólyáké piros. A madárnak egyébként hároméves kora körül – amikor ivaréretté válik – változik meg a csőrszíne.
A nemzetipark-igazgatóság a gólyafiókák pontos „lakhelyével” kapcsolatban természetesen nem oszt meg információt, de azt elárulják, hogy műfészekben nevelkednek. Az eredeti fészek még 2019-ben leszakadt, ezért 2020-ban új műfészket építettek a gólyáknak, amit 2021 óta használnak.
A fekete gólya fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 500 000 Ft. Magyarországon emelkedni látszik a faj hazai állománya, de az élőhelyek megszűnése és a klímaváltozás miatt a fekete gólya továbbra is veszélyben forog, ezért a szakemberek folyamatosan monitorozzák a fészkeket és a költéseket, vigyáznak az élőhelyekre és elvégzik a szükséges természetvédelmi beavatkozásokat.