Elképesztő felvételre bukkantunk a porcukorral meghintett Salgó váráról és környékéről. Eresztvény és vidéke madártávlatból és téli köntösben is gyönyörű.
Ritkán láthatjuk ilyen perspektívából a Salgó csúcsát a rajta lévő középkori vár romjaival, főleg ha a hó éppen pehelypaplanként borítja be a hegyet és a környező dimbes-dombos tájat. A 625 méteres Salgó bazaltkúpja Nógrád megyében, a Karancs-Medves vidékén, Salgóbánya közelében magasodik.
A tetején emelkedő vár maradványainak eredetéről nem sokat tudunk, de valószínűleg első épületrészeit, a lakótornyot és az attól egy szinttel lejjebb kialakított gazdasági épületeket a Kacsics nemzetség tagjai emeltették a 13. század második felében. Az erődítmény az évszázadok alatt többször cserélt gazdát, falait a történelem viharai nem kímélték, többször volt ostrom alatt, míg végül a 16. század végén leégett, innentől katonai szerepét elvesztette, és a krónikák is romként említik.
Ilyen lehetett fénykorában Salgó vára
A 20. század végén elkezdett régészeti kutatásoknak és helyreállítási munkáknak köszönhető, hogy a vár megmenekült a teljes megsemmisüléstől. A ma látható maradványok mindenhol konzervált falak, a legmagasabb, öregtornyon található lefedés 2000-ben készült. Aki felmegy a várba, annak pazar körpanoráma lesz a jutalma: rálátni a Mátra, a Bükk, a Cserhát és a Karancs bérceire, valamint északra a Sátoros-hegyre, Somoskő várára, sőt tiszta időben még a Magas-Tátra csipkézett csúcsai is feltűnnek a látóhatáron.
Kapcsolódó cikkeink:
A vár, amit faágyúval vettek be a törökök - Salgó
Kőország a felhők felett: túrák a Karancs-Medves-vidéken
Ború és csillagfény a Medvesi Fotós Maratonon
Kezd az évet egy kis repkedéssel a Börzsöny felett!