Megjelentek az idei első látványos világító felhők az éjszakai égbolton, aki hajnalban nem tudott aludni, az láthatta is.
Idén már derengtek világító felhők a hazai égbolton egy hete is, de akkor nem volt olyan látványos, mint a ma hajnalban feltűnt, gyönyörű struktúrájú égi tünemények. Az északkeleti égbolton már tegnap este észlelhető volt a jelenség, de az igazi látványosság hajnalban következett, bőven napkelte előtt, hajnal 3-tól lehetett megfigyelni.
Ezzel megkezdődött a világító felhők szezonja, amely júniustól augusztus elejéig tart, és napnyugtát követően vagy a napkeltét megelőző másfél-két órában lehet látni a jelenséget. A világító felhők, azaz NLC-k (Noctilucent clouds) valójában nem igazi felhők, bár kinézetre úgy tűnnek. A valódi felhők főként a Föld légkörének legalsó és legsűrűbb rétegében, a troposzférában jönnek létre. A világító felhők a sztratoszféránál is magasabban, a mezoszféra felső rétegében, körülbelül 85 kilométer magasságban alakulnak ki, és az itt felhalmozódó apró vízjégkristályok milliói azok, amelyek természetesen nem világítanak, hanem a horizont alatt járó Nap fehér fényét tükörként verik vissza, és kékes árnyalatot kap a sztratoszférán áthaladva.
A jelenségről nemcsak képek készültek, hanem webkamerák is rögzítették, a következő videóban a Budapest (Síelők), Fonyód-Várhegy, Prédikálószék (Pilisi Parkerdő) webkameráinak képét vágták össze az Időkép munkatársai:
Mikor és honnan figyelhetőek meg a világító felhők?
- nyári hónapokban (északi féltekéről június-július, déliről január-december), leginkább a nyári napforduló környékén, az északi horizont környezetében (déli félteke esetén déli horizontnál)
- naplemente után és napfelkelte előtt, amikor a Nap a megfigyelés helyétől viszonyítva a látóhatár alatt -6° és -16° között járva megvilágítja azokat
- derült égbolt esetén
- 45-80° földrajzi szélességű régiókból
- alacsony naptevékenység idején, ugyanis a világító felhőket alkotó vízmolekulák fokozott naptevékenység, azaz napfoltmaximum idején szétbomlanak a fokozott UV-sugárzás miatt
- kisebb fényszennyezettségű helyről jobban megfigyelhetőek
Ha szeretnél még többet megtudni a világító felhőkről, akkor olvasd el ezt a cikkünket is.