A Lokomotív Turista Egyesület és a Magyar Természetjáró Szövetség kéktúrás relikviáit nézegetve, sok évtized változásait lekövetve megérezhetjük, kicsit talán meg is érthetjük, hogy miért is lett legenda a kéktúra. Októberi lapszámunkban szubjektív válogatás olvasható és látható a kék út pecsételt történelméből.
A lapszám összeállítása során ellátogattunk a kéktúra mozgalmát elindító Lokomotív Turista Egyesülethez és kutakodtunk az MTSZ Országos Kékkört menedzselő kollégáinak szekrényében is. A cikkben különleges jelvények, és híres pecsételők, valamint azok történetei kerülnek bemutatásra. Az egyik legbecsesebb bemutatott relikvia minden bizonnyal a túramozgalom ötletadójának, az ismeretlen ismerős dr. Vízkelety Lászlónak a jelvénye. Megtudhatjuk, hogy mi köze van az ország egyik legrövidebb és egyben legkülönlegesebb turistajelzésének a kéktúrázás történelméhez. Vanek Józsefné, a Lokomotív Turista Egyesület egyik alapító tagjának hagyatékából származik az a különleges kitűző, amely arról árulkodik, hogy a kéktúra népszerűsítése már a kezdetekkor fontos kérdés volt.
Megtudhatjuk, hogy ki tervezte a kéktúra jelvények prototípusát, a jelvényét, amelyet azóta oly sokan szereztek már meg, s amely elementáris erővel idézi fel tulajdonosának azt a sok százezer lépést, verejtékcseppet, tájképet, élményt és találkozást, amely mögötte van. Szó esik a cikkben arról is, hogy miért voltak fontosak annak idején a vasúti bélyegzők, s megemlékezünk a kéktúra bélyegződobozok két legendás önkénteséről is. Végül, de nem utolsósorban látható a cikkben a kéktúra népszerűsítésében elévülhetetlen érdemeket szerzett Rockenbauer Pál két teljesítése is, és felelevenítjük azt a korszakot, amikor nyalni kellett a bélyegzőt…
Vásárold meg októberi lapszámunkat a Turistashopban, vagy az újságárusoknál, és nézd meg a kéktúrázás különleges relikviáit!
Korábbi lapszámainkat pedig IDE KATTINTVA TUDOD ELÉRNI.