Láttál már hód által kidöntött fát? Vagy mesterien faragott fatörzseket? Netalán hódvárat vagy hódgátat? Mostantól megoszthatod a hódokkal kapcsolatos megfigyeléseidet a Hódtérkép oldalán. Minden egyes adat, megfigyelés sokat számít, cikkünkben mutatjuk, hogyan csatlakozhatsz a hódmonitorozókhoz.
Elindult a hódokkal kapcsolatos közösségi adatgyűjtő projekt az Ökológiai Kutatóközpont égisze és koordinálása alatt – számolt be a Hódok Magyarországon a Facebook-oldalán. A hódot nem véletlenül nevezik ökoszisztémamérnök-fajnak, mivel képes nagymértékben átalakítani élőhelyét, ami a természet és az ember szempontjából egyaránt jelentős következményeket vonhat maga után. Ezért ha szeretnéd segíteni a hazai hódkutatást, illetve szívesen részt vennél a hódok monitorozásában, nem kell mást tenned, mint ellátogatni a hodterkep.hu-ra, és kitölteni egy kérdőívet. Ezzel segíthetsz a hódok hatásainak jobb megismerésében.
A hódmegfigyelések bemutatásához az oldalon a következőkre van szükség: helyjelző megadása, képfeltöltés, kérdéssor megválaszolása. Figyelem, jelenleg laptopról lehet csak adatot feltölteni! A mobilra való optimalizálás későbbi fejlesztés lesz. Részletek a hódokkal való megfigyelések megosztásáról ide kattintva érhető el.
Az eurázsiai hód Magyarország területéről korábban kipusztult, őshonos állatfaj. Újbóli elterjedése a hazai visszatelepítések és a szomszédos országok irányából való spontán betelepülés együttes eredménye. Ennek akár örülhetnénk is, ha az egyébként védett hód (természetvédelmi értéke 50 000 Ft) nem okozna ennyi konfliktust: a gond abból adódik, hogy majdnem annyira szereti átalakítani a környezetét, mint az ember, de sajnos a két faj elképzelései legtöbbször köszönőviszonyban sincsenek egymással. Pedig egyébként rendkívül hasznos állat a hód, jelenléte számtalan pozitív hatást gyakorol az ökoszisztémára, de ezek sosem kapnak akkor hangsúlyt, mint a problémák. A hazai hódhelyzettel szakértő, kutató megkérdezésével ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesebben.