Az égbolt szerelmesei ismét összegyűlnek, hogy megünnepeljék a magyar asztrofotózást. Száz különleges kép kerül kiállításra a Magyar Természettudományi Múzeumban, a november 16-ai megnyitóra pedig minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Idén 7. alkalommal rendezi meg a Magyar Asztrofotósok Egyesülete a Csillag-Képek kiállítást, amelyen 66 magyar asztrofotós 100 különleges felvételét csodálhatjuk meg. Nem titok, hogy a szervezők ezzel is szeretnék közelebb hozni az emberekhez az univerzum végtelenül gazdag világát, a fotók olyan csodás látványokat tárnak elénk, amelyeket halandó ember sosem láthatna az asztrofotósok lelkesedése és ügyes eszközei nélkül.
Ahogy a korábbi években, ezúttal is három tematika köré fog szerveződni a tárlat. Lesznek asztrotájképek, amely talán a legkönnyebben fogyasztható téma az átlagembereknek, hiszen ezeken a Föld is megjelenik valamilyen formában a kompozícióban. Ezek között láthatunk majd Tejutas fotót, csillagjárós képet, vagy akár sarki fényben pompázó tájfotót is.
Égi kavalkád
A másik témakör a Naprendszer, ahol a Nap, a Hold, a bolygók és üstökösök játszák a fő szerepet. Ezen belül is idén a Nap kitüntetett szerepet kap majd a kiállításon.
Ráhajlások, kalciumban
A harmadik témakör az, amely a legelvontabb, de talán a legkáprázatosabb látványt nyújtják, hiszen olyan messzi objektumokat varázsolnak a szemünk elé, mint a távoli galaxisok, csillagok és színes csillagködök. Ezeket a képeket mélyég fotóknak nevezik.
A Cygnus wall árnyékában
A kiállításon azt a 12 fantasztikus képet is láthatjátok, amelyek a világ legnagyobb asztrofotós pályázatán az Astronomy Photographer of the Year-en bekerültek a legjobbak közé, sőt, 5 magyar fotó díjat is kapott, kettő pedig kategóriagyőztes lett.
A hazai asztrofotósok ott vannak a világ élvonalában, és erről magatok is meggyőződhettek, ha elmentek a november 16-án este 17 órakor kezdődő megnyitóra a Magyar természettudományi Múzeum kupolatermébe. A megnyitó a kiállítás teljes anyagát tartalmazó Csillag-Képek 2024 könyv bemutatója is lesz egyben, valamint 19 órától egy panelbeszélgetést is meghallgathattok, amelyen a hazai asztrofotós fejlesztésekről, nagy távcsövekről, pályázatokról, magyarországi csillagászati és asztrofotós lehetőségekről is beszélnek majd. De arra is kaptok majd tippeket, hogy hol jó az eget kémlelni, és mivel. A szervezők a legkiválóbb fotók készítőinek is készülnek egy kis ajándékkal, a megnyitón emlékplakettek átadására is sor kerül.
A kiállítás anyagát természetesen nem csak a megnyitón lehet megnézni, a tárlat egészen 2025. március 31-ig látogatható lesz a múzeumban. Ízelítőül mutatunk még néhány képet, amit az alábbi képre kattintva értek el.
Kígyó a csillagtengerben