A világ egyik legszebb virága nyílik júliusban a szegedi egyetem füvészkertjében. Ennek örömére a hétvégén Lótusznapokat tartanak, ahol minden a teljes pompájában tündöklő indiai növények körül forog.
Július 29-én és 30-án rendezik meg a Lótusznapokat Szegeden, most látható ugyanis az indiai lótusz (Nelumbo nucifera) teljes pompájában a füvészkertben – ráadásul ez Közép-Európa legnagyobb indiailótusz-állománya. Néhány évvel a botanikus kert alapítása után, 1932-ben kerültek ide az óföldeák-gencsháti Návay-kastély tavából.
A programok szombaton és vasárnap is közös jógázással indulnak. Majd a botanikus kert különböző helyszínein – a rendezvényre fölállított színpadon, a mediterrán üvegházban, a lótuszos tó partján, az Elefánt ligetben – koncertek, előadások, tánc- és harcművészeti bemutatók várják a látogatókat.
A lótusz magja akár 1000 évig is megőrzi csírázóképességét
Az érdeklődők megismerkedhetnek India különböző tájegységeinek táncaival, láthatnak kimonó- és japántánc-bemutatót, részesei lehetnek japán, kínai vagy koreai teaszertartásnak, betekinthetnek a kalligráfia és a lótuszfestés rejtelmeibe, meditációs technikákat próbálhatnak ki vagy akár bekapcsolódhatnak egy tajcsifoglalkozásba is. A rózsakertben a Magyar Origami Kör mutatja be a japán papírhajtogatás művészetét, és a kiállítás mellett a vendégek maguk is elsajátíthatják az egyes alapfogásokat.
A kertben kétóránként lótusztúrák indulnak, melyeken az arborétumban nevelt távol-keleti növényeket mutatják be a füvészkert munkatársai, szombaton és vasárnap egy-egy kellemes sétán pedig Japán őshonos növényvilágáról és a japánkertek sajátosságairól is szó esik majd.
További információk az eseményről a Szegedi Tudományegyetem-Füvészkert és a Lótusznapok oldalán találhatók.