Egykor a Kárpát-medencében jelentős kiterjedésben fordultak elő löszgyepek, melyek területei napjainkra drasztikusan lecsökkentek. A szakemberek ökológiai célú gyeptelepítéssel és a gyepek fajgazdagságának növelésével próbálják elősegíteni a löszgyepek újbóli elterjedését és védelmét.
A hazai löszgyepek többé-kevésbé folyamatos csökkenése a 20. században odavezetett, hogy mára csupán szántóföldek közé ékelődve, mezsgyéken, halmokon, hegylábi területeken, völgyekben maradtak fenn kis kiterjedésű állományai – olvasható a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-oldalán.
A képen a ligeti-és osztrák zsálya, magyar szegfű, macskahere, taréjos tarackbúza összegyűjtott szaporító képletei láthatóak.1818
Ezen értékes élőhelyek megóvása érdekében a nemzetipark-igazgatóság munkatársainak sikerült a löszgyepekre jellemző növényfajokból létrehozni egy „Virágoskertet”, ahol az itt tenyésző löszgyepnövények szaporítóképleteit gyűjtötték be „magfogással” a napokban.
A bejegyzés szerint ezzel még nincs vége a ténykedésnek, mert ezeket a begyűjtött „fűmagokat” – amelyek sokszor heterogének, szárazmaradványokat, virágtöredékeket is tartalmaznak – az ősz folyamán visszagyepesedő halmokra szeretnénk kézzel elvetni. Ezzel is elősegítve a jelenleg löszgyepfajokban szegény, de gyepesedő halom természetközelivé varázsolását, fajgazdagabbá tételét. Bízva abban, hogy ez munka hozzájárul a löszgyepek újbóli elterjedéséhez a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén.